Młodzi Amerykanie wolą socjalizm. Zaskakujący sondaż

Najnowszy sondaż opublikowany przez Axios/Momentive zaskakuje. Większość młodych Amerykanów (52 procent) w wieku od 18 do 34 lat pozytywnie pozytywne postrzega socjalizm. 46 procent młodych ma negatywny stosunek do kapitalizmu.

Kapitalizm już kilka lat temu zaczął tracić swój blask. Jednak, w ciągu ostatnich dwóch lat pozytywne postrzeganie socjalizmu u osób poniżej 35 roku życia spadło z 55 do 51 procent. Pomimo tego, zyskał on poparcie wśród osób starszych, a zwłaszcza kolorowych. Axios donosi, że socjalizm pozytywnie ocenia aż 60 proc. Czarnoskórych Amerykanów, 45 proc. kobiet i nawet 33 proc. nie-białych Republikanów. „Te liczby wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat” mówią eksperci.

Jeśli spojrzymy na ogół społeczeństwa kapitalizm jest wciąż bardziej popularny niż socjalizm. Jak wynika z sondażu, kapitalizm nadal ma więcej zwolenników niż przeciwników – 57 proc. Amerykanów jest do niego nastawionych pozytywnie, a 36 proc. negatywnie.

Czytaj również: Donald Trump jedzie na granicę z Meksykiem

Sondaż Axios/Momentive nie zmierzył jednak stosunku Amerykanów do powszechnych idei socjalistycznych. Pytanie opinii publicznej o różnice majątkowe to nie to samo, co pytanie o to, czy popierają redystrybucję majątków i zniesienie prywatnej własności.  Niemniej jednak, sondaż wskazał na szerokie poparcie dla pewnej formy socjaldemokracji. 66 procent ankietowanych stwierdziło, że rząd federalny „powinien prowadzić politykę, która stara się zmniejszyć przepaść między bogatymi, a mniej zamożnymi w USA”. Wyniki badania są zgodne z wcześniejszymi, podobnymi sondażami.

W styczniu 2020 roku sondaż przeprowadzony przez Pew Research Center ujawnił, że większość Amerykanów uważa, że nierówności ekonomiczne w USA są zbyt duże. 42 procent respondentów wówczas odpowiedziało, że powinno to być głównym priorytetem dla rządu federalnego. Z kolei 72 procent respondentów stwierdziło, że głównym priorytetem powinno być uczynienie opieki zdrowotnej bardziej przystępną cenowo dla społeczeństwa.

AL

źródło: msn.com

KULTURA

Plany wyjazdowe – ubezpieczenia na wakacje

 

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię