AstraZeneca testuje szczepionkę przeciwko wariantowi Beta COVID-19 na Polakach

AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki rozpoczęły w nowe testy zmodyfikowanej szczepionki przeciwko wariantowi Beta COVID-19. Beta po raz pierwszy pojawił się w RPA.

Kto bierze udział w badaniach?

W próbie „wzmacniającej” szczepionki bierze udział około 2250 uczestników z Wielkiej Brytanii, RPA, Brazylii i Polski.
Należą do nich osoby, które zostały w pełni zaszczepione dwiema dawkami oryginalnej szczepionki Oxford – AstraZeneca lub szczepionką mRNA, taką jak Pfizer, a także osoby, które nie otrzymały żadnej szczepionki.

Czytaj również: Johnson & Johnson zapłaci ogromną sumę w ramach ugody w Nowym Jorku

Nowa szczepionka, znana jako AZD2816, została zaprojektowana przy użyciu tej samej bazy, co główna szczepionka AstraZeneca. W nowej szczepionce naukowcy wprowadzili niewielkie zmiany genetyczne w białku kolcowym, aby odzwierciedlić białko występujące w wariancie Beta.

„Testowanie dawek przypominających istniejące szczepionki i nowe warianty szczepionek jest ważne, aby upewnić się, że jesteśmy jak najlepiej przygotowani na nowej mutacji i jesteśmy w stanie wyprzedzić pandemicznego koronawirusa, gdyby ich zastosowanie było konieczne” – powiedział Andrew Pollard, główny badacz i dyrektor Oxford Vaccine Group na Uniwersytecie z Oksfordu.

Zobacz: Na zakupy bez maseczki – SONDA

„Badanie to dostarczy istotnych dowodów na to, czy w przyszłości mogą być potrzebne dalsze dawki, w tym tzw. poprawki genetyczne w szczepionce przeciwko nowym wariantom wirusów” – powiedział Maheshi Ramasamy, główny badacz w Oxford Vaccine Group.

Uważa się, że obecne szczepionki są mniej skuteczne przeciwko odmianie Beta, chociaż to odmiana Delta, która pojawiła się w Indiach, budzi obecnie największe obawy.
Wstępne dane z badania spodziewane są jeszcze w tym roku.

Delta – indyjski wariant koronawirusa – co musimy o nim wiedzieć

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię