Orchard Lake: Polonijne seminarium będzie zamknięte. W tle molestowanie

Polonijne seminarium św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake (Michigan) po 137 latach zakończy swoją działalność. Placówka zostanie zamknięta w 2022 roku.

Polonijne seminarium św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake (Michigan) po 137 latach zakończy swoją działalność. Placówka zostanie zamknięta w 2022 roku. „To była wspaniała instytucja, która uczyniła bardzo wiele dla wiary i dla Polonii, wypełniając swoją misję przez bardzo długi czas” – powiedział przewodniczący Rady Regentów, Stephen Gross dla „Detroit Free Press”. „Jej misja została wypełniona” – dodał.

Czytaj również: Amerykańska gospodarka przyspiesza

Oficjalną przyczyną zamknięcia seminarium jest „spadek liczby zapisów spowodowany zmianami demograficznymi w Stanach Zjednoczonych, większe możliwości w Polsce oraz ostatnie zmiany przepisów, które nie pozwalają polskim seminarzystom na przenoszenie się z jednego seminarium do drugiego” – podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

Stephen Gross przyznał, że w ciągu ostatnich 15 lat 90 proc. seminarzystów stanowili klerycy z Polski. Przewodniczący Rady Regentów przyznał, że włądze uczelni zdały sobie sprawę, że nowych seminarzystów nie będzie. Jak przypomina KAI – „seminarium św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake pomogło rozwiązać problem niedoboru księży w USA poprzez sprowadzenie studentów z Polski i innych krajów, formując księży dla diecezji amerykańskich”. Szkoła funkcjonowała od 1885 roku.

Według komentatorów, zamknięcie uczelni jest pokłosiem skandalu związanym z rektorem seminarium ks. Mirosławem Królem. Duchowny jest oskarżony o molestowanie dwóch byłych podwładnych, przed sądem trwa cywilny proces.

Król jest bliskim wspólpracownikiem kardynała Stanisława Dziwisza. Skandal wokół polonijnego seminarium wybuchł po emisji reportażu „Czarno na białym” autorstwa Marcina Gutowskiego, w telewizji TVN24.

 

W rozmowie z dziennikarzem jeden z mężczyzn molestowanych przez rektora wyznał, że „czuł się upodlony”. Ks. Mirosław Król zaprzeczył wszystkim oskarżeniom. W oficjalnym komunikacie dotyczącym zamknięcia seminarium temat molestowania został pominięty.

AL

żródło:KAI/TVN24/sscms.edu

Brutalne zabójstwo w Chicago. 25-letni Michael Dabrowski oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię