Wszystko, co chcieliście wiedzieć o amerykańskich prezydentach

źródło: Envato Elements

Dzień Niepodległości to idealny moment, by przyjrzeć się amerykańskiej państwowości. Z prezydentami Stanów Zjednoczonych na czele. Ich kariery to prawdziwa kopalnia ciekawostek.

Zacznijmy od tej związanej z prezydenturą Woodrowa Wilsona, szczególnie zasłużonego dla państwowości Polski. Podczas I wojny światowej prezydent wraz z żoną chcieli świecić przykładem dla amerykańskich rodzin. Aby zmniejszyć wydatki Białego Domu przeznaczane na pielęgnację trawy, Willsonowie trzymali przed rezydencją stado owiec, które dbało o nienaganny wygląd trawnika.

Czytaj również: USA: Dzień Niepodległości

Stado w szczytowym momencie liczyło 48 sztuk. Efekt tego pomysłu był nie tylko PR-owy – dzięki sprzedaży (w drodze licytacji) wełny pozyskanej z owiec, uzyskano ponad 52 tysiące dolarów. Pieniądze trafiły na konto Czerwonego Krzyża.

źródło: Library of Congress, stado owiec pod Białym Domem, 1918 rok

Ośmiu prezydentów Stanów Zjednoczonych zmarło w trakcie urzędowania. Byli to Franklin D. Roosevelt, William Henry Harrison, Abraham Lincoln, Zachary Taylor, James A. Garfield, Warren Harding, William McKinley i John Kennedy. Najkrócej urzędującym prezydentem był dziewiąty prezydent USA – William Henry Harrison, który swój urząd sprawował jedynie 32 dni. Zmarł 4 kwietnia 1841 roku w wyniku powikłań związanych z zapaleniem płuc. Niewątpliwie wpływ na to miał fakt, że podczas swojej inauguracji wygłosił w deszczowym dniu najdłuższe przemówienie w historii tej uroczystości (trwało ponad dwie godziny), nie mając na sobie płaszcza, ani kapelusza.

Zobacz również: Czy świętujemy Święto Niepodległości – SONDA

Kilka innych statystyk związanych z amerykańskimi prezydentami: najstarszym wybranym prezydentem był Ronald Reagan, który miał w tym momencie 69 lat. Jeśli chodzi o najmłodszych prezydentów Stanów Zjednoczonych, musimy wyróżnić dwie osoby: najmłodszym wybranym prezydentem był John F. Kennedy (43 lata), jednak najmłodszym zaprzysiężonym prezydentem był Theodore Roosevelt, który złożył przysięgę w wieku 42 lat, po tragicznej śmierci w zamachu jego poprzednika – Williama McKinley’a. Z kolei prezydentem USA, który najdłużej sprawował urząd był Franklin Delano Roosevelt, który na to stanowisko był wybierany aż czterokrotnie.

Szukacie przyszłościowego zawodu? Przychodzimy Wam z pomocą – aż dwudziestu sześciu prezydentów Stanów Zjednoczonych miało wykształcenie prawnicze. Jeśli jednak nauka idzie Wam opornie – nie martwcie się. Ośmiu amerykańskich prezydentów nie miało wykształcenia wyższego, w tym m.in. Harry Truman, George Washington, czy Abraham Lincoln.

Kolejną ciekawostką jest rodowód najsłynniejszego towaru eksportowego Stanów Zjednoczonych – słowa „O.K.”. Słowo to jako błędna forma wyrażenia „All correct” ukazało się w gazecie Boston Morning Post w 1839 roku. Używanie zapisu „oll korrect” przypisywano złośliwie prezydentowi Andrew Jacksonowi, który był według przeciwników politycznych analfabetą, niepotrafiącym właściwie literować słów.

Czytaj: Najlepsze miejsca do obserwacji gwiazd w Ameryce

Do rangi legendy urosły jednak ciekawostki związane ze zbiegami okoliczności pomiędzy życiem i śmiercią Abrahama Lincolna oraz Johna F. Kennedy’ego. Oto niektóre z nich: Abraham Lincoln został wybrany do Izby Reprezentantów w 1846 roku, natomiast John F. Kennedy został także do tej izby równo 100 lat później – w 1946 roku. Obaj zostali wybrani na prezydentów Stanów Zjednoczonych w przeciągu równo 100 lat – Abraham Lincoln w 1860 roku, a John F. Kennedy w 1960. Ich następcami byli kandydaci partii demokratycznej o nazwisku Johnson (Andrew Johnson i Lyndon B. Johnson), którzy urodzili się równo 100 lat po sobie: w 1808 i 1908 roku.

Zarówno Lincoln jak i Kennedy zmarli w wyniku strzału w głowę. W obydwu przypadkach miało to miejsce w piątek. Kennedy miał sekretarza o nazwisku Lincoln.

Jak widzicie historia amerykańskiej państwowości niesie za sobą wiele ciekawych historii. Jeśli znacie inne ciekawostki związane z USA, podzielcie się z nami w komentarzach.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię