Wykrywacze bomb jądrowych odkryły populację płetwali błękitnych na Oceanie Indyjskim

Naukowcy odkryli zupełnie nową populację karłowatych płetwali błękitnych w Oceanie Indyjskim. Co ciekawe, płetwalom udało się uniknąć odkrycia przez dziesięciolecia pomimo ich ogromnych rozmiarów.

Odkrycia dokonali analizując dane akustyczne zebrane przez podwodne wykrywacze bomb atomowych. Dane te ujawniły dźwięki, których naukowcy nigdy wcześniej nie słyszeli.

Czytaj również: Przepisy na napoje z truskawkami w roli głównej

Obecnie na półkuli południowej żyje około 5 000 do 10 000 płetwali błękitnych. Zanim rozpowszechniło się wielorybnictwo, polowanie na wieloryby i inne walenie osadzone na plażach, populacja płetwali błękitnych liczyła 350 000.

„Płetwal błękitny jest generalnie trudny do znalezienia” – powiedziała główna autorka badań Emmanuelle Leroy, habilitantka z UNSW, w wywiadzie dla Live Science. „Zostały one doprowadzone na skraj wymarcia przez przemysłowe wielorybnictwo”.

Zobacz też: Najlepsze miejsca do obserwacji gwiazd w Ameryce

Nowo odkryta populacja wielorybów otrzymała nazwę Czagos, po grupie wysp na Oceanie Indyjskim w pobliżu legowiska grupy. Naukowcy jeszcze nie znają dokładnej wielkości osobników w nowej populacji.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię