Niezaszczepione osoby przeciw COVID-19 stwarzają niebezpieczeństwo dla innych

Doktor William Schaffner, ekspert ds. chorób zakaźnych w wywiadzie dla CNN powiedział, że „nieszczepieni ludzie ryzykują nie tylko własne zdrowie, gdyż ich ciała stają się fabrykami wariantów COVID-19”.

Według Schaffnera niezaszczepieni ludzie są siłą napędową stojącą za rozwojem nowych wariantów. Mutacje, które się replikują, mogą stać się wariantami, a dzięki nieszczepionym gospodarzom łatwiej dochodzi do mutacji i większej liczby zachorowań.

Czytaj również: Kolejni naukowcy i coraz więcej dowodów za teorią, że pandemia jest skutkiem wypadku laboratoryjnego

„Im więcej osób niezaszczepionych, tym większe możliwości rozmnażania się wirusa”, dodał Schaffner, który jest profesorem na Wydziale Chorób Zakaźnych Vanderbilt University Medical Center.

Wirusy, w tym koronawirus wywołujący COVID-19, przechodzi mutacje. Warianty ewoluują w ciele osoby zarażonej koronawirusem. Kiedy wirus przenosi się na inną osobę, dochodzi do replikowania i rozprzestrzeniania mutacji. Silne mutacje rozprzestrzeniają się dalej na kolejnych gospodarzy i stają się wariantem.

Zasadniczo, jeśli wirus nie może się rozprzestrzeniać, nie może mutować. Osoby nieszczepione dają możliwość dalszej replikacji i rozwoju mutacji.

Zobacz: FBI ostrzega przed fałszywymi kartami szczepień

„Ponieważ mutacje pojawiają się w wirusach – te, które się utrzymują, to te, które ułatwiają wirusowi rozprzestrzenianie się w populacji” – powiedział Andrew Pekosz, mikrobiolog i immunolog z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health również w wywiadzie dla CNN. Pekosz dodał, że „za każdym razem, gdy wirus się zmienia, daje to wirusowi inną platformę do dodawania kolejnych mutacji”.

Istnieje już kilka wariantów koronawirusa. Wśród nich są cztery, które Światową Organizację Zdrowia nazwała „wariantami obaw”, ze względu na szybsze rozprzestrzenianie się.

Cztery warianty obaw to:

  • Alfa, po raz pierwszy odkryta w Wielkiej Brytanii
  • Beta, po raz pierwszy odkryta w Afryce Południowej
  • Gamma, po raz pierwszy odkryta w Brazylii
  • Delta, po raz pierwszy odkryta w Indiach.

Zobacz: Psy i koty zaadoptowane podczas pandemii są zwracane do schronisk w zawrotnym tempie

Eksperci ds. zdrowia publicznego są szczególnie zaniepokojeni zagrożeniami, jakie stwarza wariant Delta, nawet wśród osób już zaszczepionych. Chociaż stwierdzono, że szczepionki są skuteczne przeciwko wariantom, niestety nie są tak skuteczne jak w przypadku oryginalnego wirusa.

Naukowcy stwierdzili, że dwie dawki szczepionki Pfizera są w tylko w 88% skuteczne w zapobieganiu objawowym przypadkom COVID-19 z wariantu Delta.

Przedstawiciele CDC obawiają się, że wariant ten może się rozprzestrzeniać bardzo szybko w USA ze względu na nie najlepsze wyniki szczepień w wielu gminach. „Obecnie około 1000 powiatów w Stanach Zjednoczonych ma zasięg szczepień wynoszący mniej niż 30%. Społeczności te, głównie na południowym wschodzie i na środkowym zachodzie, są najbardziej narażone. W niektórych z tych obszarów obserwujemy już rosnące wskaźniki zachorowań”, powiedziała dyrektor CDC, dr Rochelle Walensky, na briefingu w Białym Domu. „Ponieważ wariant Delta nadal rozprzestrzenia się w całym kraju, spodziewamy się zwiększonej transmisji w tych społecznościach, chyba że możemy teraz zaszczepić więcej osób”, dodała.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię