Kupujesz dom po raz pierwszy? Będzie szansa na 25 000 USD pomocy

Podczas zeszłorocznej kampanii prezydenckiej, Joe Biden, proponował wprowadzenie ulgi podatkowej dla osób kupujących dom po raz pierwszy.

Pomysł wyborczy Bidena zyskuje coraz więcej sojuszników z partii demokratycznej. Ustawodawcy zaproponowali dwa projekty ustawy.

  • Pierwsza to pomoc w wysokości 25 000 USD na zaliczkę kupna nieruchomości;
  • Druga to nowa ulgą podatkową w wysokości do 15 000 USD.

Czytaj również: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

Jeden z projektów ustaw „The Downpayment Toward Equity Act of 2021”, stworzyłby program dotacji umożliwiający stanom dostarczenie osobom kupującym dom po raz pierwszy pomoc w postaci gotówki na zaliczki, koszty „zamknięcia” (closingu) lub opłaty.

Malcom Glenn, rzecznik internetowego pożyczkodawcy hipotecznego Better, w wywiadzie dla MoneyWise powiedział, że jeśli ustawa zostanie uchwalona w obecnej formie, sprawi, że 10% najemców w kraju – około 4,37 miliona osób – będzie kwalifikować się do pomocy w postaci zaliczki na kupno pierwszego domu.

Aby się zakwalifikować, osoby fizyczne muszą spełniać wymagania dotyczące dochodów i być nabywcami domów „pierwszej generacji”, co oznacza każdego, kto nigdy nie był właścicielem własnego domu lub był właścicielem domu raz, ale stracił go z powodu trudności finansowych, w tym foreclosure.

Proponowana ustawa kwalifikującym się nabywcom domów do 20 000 USD pomocy lub nawet 25 000 USD, jeśli nabywca kwalifikuje się jako osoba należąca do grupy „pokrzywdzonych społecznie lub ekonomicznie”.

Zobacz: Wyższe podatki dla najbogatszych? SONDA

Zgodnie z proponowaną ustawą, osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji społecznej są definiowane jako „osoby, które zostały poddane uprzedzeniom rasowym lub etnicznym lub uprzedzeniom kulturowym z powodu ich tożsamości jako członka grupy bez względu na ich cechy indywidualne”.

Biali są jedyną grupa etniczną, która będzie musiała udowodnić, że się kwalifikują. Krajowa Rada Państwowych Agencji Mieszkaniowych (NCSHA) dodaje, że „każda osoba identyfikująca się jako czarna, latynoska, pochodzenia azjatyckiego, rdzennego Amerykanina lub jakakolwiek ich kombinacja będzie uważana za spełniającą tę definicję. Każda osoba, która nie identyfikuje się jako taka, będzie musiała udowodnić, że znajduje się w niekorzystnej sytuacji społecznej”.

Kwota, którą odbiorca zapomogi będzie musiał spłacić, zależy od tego, jak długo będzie właścicielem danego domu. Również jeśli z jakiegoś powodu odbiorca przestanie mieszkać w kupionym domu w ciągu roku od zakupu, będziesz musiał zwrócić pełną kwotę, którą rząd mu pożyczył. W przeciwnym razie kwota, którą do spłacenia, spada co roku o 20%. Po pięciu latach kwota całej zapomogi zostaje anulowana.

Druga ustawa „First-Time Homebuyer Act”, zapewniłaby ulgę podatkową w wysokości do 10% ceny zakupu domu lub do 15 000 USD dla osób kupujących dom. Ulga podatkowa podlega zwrotowi, co oznacza, że jeśli kwota jest większa niż kwota należna z tytułu podatków, kupujący otrzyma zwrot różnicy.

Czytaj: 8 miast w USA, w których klasa średnia zarabia najwięcej

„Zwrotna ulga podatkowa zaproponowana w ustawie zwiększyłaby posiadanie domów wśród Amerykanów o niskich i średnich dochodach, zwłaszcza tych z marginalizowanych społeczności o historycznie niskich wskaźnikach posiadania domów”, powiedziała Sunny Shaw, prezes National Association of Housing and Revelopment Officials.

Aby uzyskać dostęp do ulgi podatkowej, niekoniecznie należy być kupującym po raz pierwszy. Uprawnione osoby to te, które nie posiadały ani nie kupiły domu w ciągu ostatnich trzech lat.

Zobacz też: Najpopularniejsze miasta na przeprowadzkę w USA

Aby się kwalifikować musi dodatkowo spełnić trzy warunki:

  • Kupujący nie może zarobić więcej niż 160% mediany dochodu w swojej okolicy.
  • Cena nie może przekraczać 110% medianej ceny zakupu w danym obszarze.
  • Kupujący musi mieszkać w nowo kupionym domu przez co najmniej cztery lata. W przeciwnym razie kupujący będzie musiał oddać udzielony mu kredyt.

Jeśli ustawy wejdą w życie będą zarządzane przez państwowe agencje finansowania mieszkalnictwa pod kierownictwem Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast – Department of Housing and Urban Development.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię