Naukowcy ostrzegają. Zbyt dużo kofeiny może zwiększyć ryzyko ślepoty

Spożywanie dużych ilości kofeiny dziennie może zwiększać ryzyko jaskry ponad trzykrotnie u osób z genetyczną predyspozycją do wyższego ciśnienia w oku.

Badania prowadzone przez Icahn School of Medicine w Mount Sinai są pierwszymi, które wykazują dietetyczną – genetyczną interakcję w jaskrze. Jaskra jest główną przyczyną ślepoty w Stanach Zjednoczonych.

Badanie analizuje wpływ spożycia kofeiny na jaskrę i ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP), czyli ciśnienie wewnątrz oka. Chociaż inne czynniki przyczyniają się do tego stanu podwyższone IOP jest integralnym czynnikiem ryzyka jaskry. W przypadku jaskry pacjenci zazwyczaj odczuwają niewiele objawów lub nie mają ich wcale, aż do momentu mocnego zaawansowania choroby.

Czytaj również: Skuteczne sposoby na upał. Dużo przepisów

Zespół naukowców przeanalizował dane ponad 120 000 uczestników znajdujących się w brytyjskim banku danych biomedycznych w latach 2006-2010. Uczestnicy mieli od 39 do 73 lat i dostarczyli swoje dane medyczne wraz z próbkami DNA. Odpowiedzieli również na pytania dotyczące ich nawyków żywieniowych oraz wizji, w tym szczegółowe informacje dotyczące jaskry lub rodzinnej historii jaskry. Po trzech latach badania sprawdzono im IOP i pomiary oczu.

Naukowcy najpierw przyjrzeli się związkowi między spożyciem kofeiny, IOP i jaskrą zgłaszaną przez samych pacjentów, przeprowadzając analizy wielu zmiennych. Następnie ocenili, czy uwzględnienie danych genetycznych zmodyfikowało te relacje. Każdemu badanemu przypisali ocenę ryzyka genetycznego IOP i przeprowadzili analizy interakcji.

Badacze stwierdzili, że wysokie spożycie kofeiny wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wyższego ciśnienia wewnątrzgałkowego lub ogólnie jaskry wśród uczestników z najsilniejszą genetyczną predyspozycją do podwyższonego IOP.

Zobacz też: Ciekawostki na temat Los Angeles

Ci, którzy spożywali największą ilość kofeiny dziennie – ponad 480 miligramów, czyli mniej więcej cztery filiżanki kawy – mieli o 0,35 mmHg wyższe ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Ponadto osoby z najwyższej kategorii oceny ryzyka genetycznego, które spożywały ponad 321 miligramów kofeiny dziennie – około trzech filiżanek kawy – miały 3,9-krotnie wyższą częstość występowania jaskry w porównaniu z osobami, które nie piły kofeiny lub piły ją w minimalnym stopniu, i miały najniższy wynik ryzyka genetycznego z całej grupy.

Pacjenci z jaskrą często pytają, czy mogą pomóc chronić swój wzrok poprzez zmianę stylu życia, jednak do tej pory był to stosunkowo mało zbadany obszar. Badanie to sugeruje, że osoby z najwyższym genetycznym ryzykiem jaskry mogą odnieść korzyści z ograniczenia spożycia kofeiny. Należy zauważyć, że związek między kofeiną a ryzykiem jaskry zaobserwowano tylko w przypadku dużej ilości kofeiny i u osób o najwyższym ryzyku genetycznym.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię