Prawie 3/4 Amerykanów popiera wycofanie wojsk z Afganistanu

Prawie 3/4 Amerykanów popiera decyzję o wycofaniu wojsk USA z Afganistanu. Tak wynika z najnowszego sondażu ośrodka HarrisX na zlecenie magazynu The Hill. Poparcie dla wycofania z Afganistanu wyrażają Amerykanie o różnych poglądach politycznych.

Decyzję o zakończeniu misji w Afganistanie podjął w ubiegłym roku ówczesny prezydent Donald Trump. Podtrzymał ją jego następca Joe Biden. Obecny prezydent przekonywał, że najwyższy czas zakończyć trwająca dwadzieścia lat wojnę i poinformował, że wycofywanie amerykańskich wojsk zakończy się z końcerm sierpnia. „Nie wyślę na wojnę do Afganistanu kolejnego pokolenia Amerykanów bez uzasadnionej pewności na osiągnięcie innego rezultatu” – mówił prezydent Biden odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Czytaj również: Secret Service opublikował nową listę “Najbardziej Poszukiwanych Zbiegów”

W sondażu ośrodka HarrisX 73 procent Amerykanów poparło tę decyzję, 27 procent było przeciwnego zdania. Najwyższe poparcie dla wycofania amerykańskich sił z Afganistanu deklarują demokraci (81%) oraz wyborcy niezależni (77%). Popiera ją również 6 na 10 republikanów (61%).

Zobacz też: Kilka słów o tym, na co USA marnuje pieniądze

Decyzję o wycofaniu wojsk z Afganistanu krytykuje jednak część polityków republikańskich. Senator Lindsey Graham przestrzegł przed przejęciem władzy w tym kraju przez talibów, a kongresman Michael McCaul powiedział, że to na prezydenta spadnie odpowiedzialność za przemoc w Afganistanie, która będzie mieć miejsce po wycofaniu wojsk USA.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię