„Niezwykle ekscentryczna” miniplaneta zbliża się do Ziemi

„Niezwykle ekscentryczna” miniplaneta zbliża się do Ziemi po raz pierwszy od 600 000 lat

Według New Atlas, kosmiczna skała 2014 UN271 weszła już do wnętrza Układu Słonecznego i osiągnie swój najbliższy punkt na Ziemi 5 kwietnia 2031 roku. Strona również twierdzi, że to ciało niebieskie jest zbyt duże, aby mogło być kometą, i zbyt małe, aby sklasyfikować je jako planetę.

Czytaj też: 17 ciekawostek na temat stanów USA

Według raportu obiekt znajduje się już bliżej Słońca niż Neptun, a za dekadę kosmiczna skała będzie znajdować się mniej więcej w tej samej odległości co Saturn.

Ostatni raz ta miniaturowa planeta o orbicie o długości 600 000 była tak blisko Ziemi 612 190 lat temu. Od tego czasu większość czasu spędziła w Obłoku Oorta — zewnętrznej części naszego Układu Słonecznego oddalonej o trzy lata świetlne, na którą ma wpływ przyciąganie grawitacyjne zarówno Słońca, jak i przelatujących gwiazd w Drodze Mlecznej.

Szacuje się, że kosmiczna skała ma szerokość od 62 do 230 mil, ale jej rozmiar jest podobno większy niż jakikolwiek obiekt zarejestrowany w Obłoku Oorta.

„To stawia go w podobnej skali, jeśli nie większej niż ogromna kometa Sarabata C/1729 P1 i prawie bez wątpienia największy odkryty obiekt Obłoku Oorta na terytorium planet karłowatych!”, powiedział Sam Deen, astronom w ramach działań nauk obywatelskich.

Zobacz: Co wydarzy się w 2064 roku? Zatrważające przepowiednie naukowców

Według raportu, gdy 2014 UN271 zbliży się bardziej do Słońca, oczekuje się, że rozwinie się koma i ogon komety, ponieważ lód na jej powierzchni wyparowuje z ciepła gwiazdy. 2014 UN271 stanie się tak jasna jak Pluton, gdy zbliży się do Ziemi, zanim z powrotem trafi w lodową ciemność zewnętrznych krawędzi Układu Słonecznego. Nawet przy uzyskaniu swojej absolutnej jasności, aby ją zobaczyć obserwatorzy będą musieli użyć około 200 mm teleskopu.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię