Zmiana ustawy medialnej w Polsce. Czy TVN zniknie z Polski?

Ustawa o radiofonii i telewizji nazywana jest inaczej ustawą medialną. Określa aktywność radiową oraz telewizyjną w Polsce i weszła w życie 29 grudnia 1992 r. Ustawa ustala zadania dla radiofonii i telewizji, a także czuwa nad nadawaniem programów w radiu oraz telewizji. W przypadku, gdy dojdzie do naruszenia norm prawnych, nakłada sankcje na określone kanały telewizyjne.

Projekt zmiany ustawy medialnej w Polsce

Posłowie PiS na czele z Markiem Suskim – szefem rady programowej Polskiego Radia, wnieśli do Sejmu projekt zmiany Ustawy o radiofonii i telewizji. Ma ona zapobiec wpływom i przejmowaniem kontroli nad nadawcami przez stacje radiowo-telewizyjne nie pochodzące z Unii Europejskiej.

„Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (…) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego” – czytamy w projekcie nowelizacji ustawy.

Czytaj również: Przeloty osób niepełnoletnich bez opieki do Europy i po Europie

Jakich zmian tak naprawdę chce PiS?

Otóż posłowie Prawa i Sprawiedliwości domagają się zmian w art. 35 ust. 2 ustawy. Politycy tej partii chcą, aby zostało określone jasno, że ograniczenia mają zastosowanie także w przypadku polskich spółek z pośrednim kapitałowym udziałem osób z zagranicy.

Dodatkowo PiS chce pozbyć się regulacji, która informuje, że spółka należąca do osoby spoza Polski, która ma siedzibę albo stałe miejsce zamieszkania w UE może zdobyć koncesję, nie stosując ograniczeń z art. 35 ust. 2 ustawy.

Jaka jest reakcja Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych w sprawie projektu polskiej ustawy o radiofonii i telewizji?

Departament Stanów Zjednoczonych poinformował, że z niepokojem obserwuje procedurę związaną z koncesją TVN, a także najnowszy projekt zmian ustawy medialnej. Władze USA za zdania, że wolne media mają kluczowe znaczenie dla demokracji.

Zobacz: Nikki Haley opowiada się przeciw krytycznej teorii rasy

Ustawa została wymierzona w TVN?

Nikt już nie ma wątpliwości, że usatwa jest bezpośrednim ciosem wymierzonym w TVN – stacji, której pod koniec września 2021 roku wygasa koncesja satelitarna dla TVN24. Warto dodać, że Grupę TVN kupił amerykański koncern Discovery.

W artykule 35 ustawy o radiofonii i telewizji czytamy, że udział osób z zagranicy w kapitale zakładowym spółki nie może przekroczyć 49 procent. Przepis ten nie obowiązuje w sytuacji, gdy dana osoba znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Stany Zjednoczone co prawda nie należą do tego obszaru, ale TVN kontrolowany jest przez spółkę Polish Television Holding BV, która ma swoją siedzibę w Niderlandach.

Stacja TVN w swoim oświadczeniu stwierdziła między innymi, że struktura własnościowa Spółki nie łamie przepisów ustawy medialnej, co jest potwierdzone dzięki ekspertyzom. „Dla TVN najważniejsi są widzowie i ich prawo do rzetelnej, sprawdzonej informacji. To w ich imieniu nasi dziennikarze zadają pytania i od ponad 20 lat patrzą na ręce każdej władzy”

Czytaj: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

Co mówił premier Mateusz Morawiecki i Marek Suski?

Mateusz Morawiecki zapytany o projekt poprawki ustawy o radiofonii i telewizji, zaznaczał, że Polska powinna mieć instrument, dzięki któremu będzie można uniknąć przejęcia polskich podmiotów medialnych przez podmioty zewnętrzne, czyli takie, które znajdują się poza granicami naszego państwa. Dodatkowo dodał, że jest zdumiony całą sytuacją i faktem, iż parlament wcześniej nie zdecydował się na takie posunięcie.
Marek Suski powiedział, że chcą uchronić się przed ewentualnym wejściem na polski rynek kapitału z krajów, które nie są przyjazne. Prezydent Andrzej Duda popiera nowelizację ustawy.

Strach się bać, co będzie dalej

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Nie bede tęsknił za tvn.Stacja była atrakcyjna dla mnie jako widza z 15 t temu. Teraz to tylko reklamy ,powtórki powtórek , same serialowe gnioty , marna rozrywka z takimi orłami na czele jak chajzer , wojewódzki.TVN kojarzy się już tylko z harrym poterem który w kółko nadają na swoich kanałach i tym głupkiem chajzerem.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię