USA: Szef banku centralnego rozważa możliwość zaostrzenia polityki monetarnej

Szef banku centralnego Stanów Zjednoczonych Jerome Powell przyznał, że w najbliższych miesiącach nadal spodziewane są wysokie notowania inflacji w kraju. Potem jej tempo wzrostu powinno spowalniać.

Trzeci miesiąc z rzędu wysokich wskaźników inflacji powoduje, że bank centralny – Federal Reserve- rozważa i sygnalizuje możliwość zaostrzenia polityki monetarnej.

Jerome Powell przedstawił w Kongresie półroczny raport dotyczący polityki monetarnej.

Czytaj również: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

Wczoraj podano, że inflacja CPI (cen towarów i usług konsumpcyjnych) w czerwcu wyniosła 5,4 procent rok do roku. Odczyt ten ponownie zaskoczył ekonomistów.

Inflacja w USA rośnie od początku roku- w maju osiągnęła 5 procent, w kwietniu- 4,2 procent rok do roku. W marcu było to 2,6 procent, a w lutym- 1,7 procent.

Te wyniku ożywiły debatę na temat zaostrzenia przez amerykański bank centralny polityki monetarnej i pojawiły się obawy o przyspieszenie takich decyzji. Dlatego też indeksy giełdowe po odczycie czerwcowej inflacji wykazały spadki.

Zobacz też: 25 miast w USA, w których ponownie może dojść do kryzysu mieszkaniowego

Oświadczenia rady Federal Reserve obecnie prognozują pierwsze podniesienie referencyjnych stóp procentowych w 2023 roku. Inną metodą zaostrzania polityki monetarnej będzie redukowanie wykupu obligacji na rynku wtórnym przez bank centralny, które Jerome Powell zapowiada na drugą połowę tego roku.

Najbliższe posiedzenie dyrektorów amerykańskiego banku centralnego obędzie się w środę 28 lipca, wtedy też poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię