Johnson & Johnson wycofuje kremy i spraye przeciwsłoneczne

Firma Johnson & Johnson wycofuje pięć produktów przeciwsłonecznych po wykryciu w niektórych próbkach rakotwórczej substancji chemicznej znanej jako benzen.

Przedstawiciele firmy J&J powiedzieli, że konsumenci powinni przestać używać i wyrzucić pięć z sześciu kremów przeciwsłonecznych w sprayu Neutrogena i Aveeno. Firma dodała również, że powiadomiła dystrybutorów i sprzedawców detalicznych o zaprzestaniu sprzedaży tych produktów.

Czytaj również: 11 mitów na temat jajek

J&J twierdzi, że nie używa benzenu w produkcji sprayów przeciwsłonecznych i bada przyczynę skażenia. Firma nie podała jakie były poziomy benzenu w ich produktach oraz ile butelek zostało dotkniętych wycofaniem.

Jedyna informacja jaką podali to oświadczenie stwierdzające, że wycofanie jest ostrożnością firmy: „Z ostrożności wycofujemy wszystkie partie tych konkretnych produktów przeciwsłonecznych w aerozolu”.
Produkty z benzenem to:

  • Neutrogena Beach Defense,
  • Neutrogena Cool Dry Sport,
  • Neutrogena Invisible Daily,
  • Neutrogena Ultra Sheer i
  • Aveeno Protect + Refresh.

Benzen jest substancją chemiczną, która może powodować raka po wysokim poziomie ekspozycji na tą substancję. U osób narażone na ekspozycję mogą wystąpić zawroty głowy, dezorientacja oraz szybkie lub nieregularne bicie serca.

Zobacz też: Najlepsze domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Decyzja o wycofaniu nastąpiła po tym, jak apteka internetowa Valisure dokonała wewnętrznych badań produktów przeciwsłonecznych i wykryła wysoki poziom benzenu w 24 kremach przeciwsłonecznych i innych produktach do opalania. Przedstawiciele Valisure zwrócili się do FDA o usunięcie produktów ze sprzedaży. Wśród skażonych produktów na liście Valisure były również te wycofywane przez J&J.

„Wygląda na to, że wewnętrzne testy firmy Johnson & Johnson potwierdzają obawy Valisure dotyczące zanieczyszczenia benzenem kilku produktów przeciwsłonecznych” – powiedział David Light, dyrektor generalny Valisure z siedzibą w New Haven w stanie Connecticut. „Mamy nadzieję, że organy regulacyjne i producenci będą podejmować dalsze działania w zakresie filtrów przeciwsłonecznych oraz innych produktów dotkniętych poważnymi problemami związanymi z zanieczyszczeniem”.

Zobacz: Najczęstsze błędy językowe popełniane przez Polaków

Nie jest to pierwszy problem firmy J&J z ich produktami. Ponad dziesięć lat temu problemy produkcyjne skłoniły J&J do wycofania z półek Tylenolu, Benadrylu i leków dostępnych bez recepty, w tym wielu dla dzieci.

Wycofanie tych popularnych produktów z rynku zaszkodziło reputacji J&J i kosztowało firmę ponad 1 miliard dolarów ze sprzedaży. Kolejnym problemem był puder dla niemowląt wyprodukowany z talku. Badania dowiodły, że talk powoduje raka lub międzybłoniaka.

W zeszłym roku firma J&J odnotowała roczną sprzedaż w wysokości 14,1 miliarda dolarów na całym świecie.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię