USA: Angela Merkel w Białym Domu

YouTube

Po rozmowach z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Białym Domu, prezydent USA Joe Biden oświadczył, że nie można dopuścić, by Rosja była w stanie użyć dostaw energii jako broni przeciwko swoim sąsiadom. Sprawa gazociągu Nord Stream 2 była jednym z głównych tematów rozmów przywódców Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Angelą Merkel prezydent USA powiedział, że są zjednoczeni we wspieraniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz obronie wschodniej flanki NATO wobec rosyjskiej agresji.

Czytaj także: Secret Service opublikował nową listę “Najbardziej Poszukiwanych Zbiegów”

Joe Biden przyznał, że w sprawie Nord Stream 2 pomiędzy Waszyngtonem i Berlinem występują rozbieżności. „Przekazałem kanclerz Merkel moje obawy w tej sprawie. Jesteśmy całkowicie zgodni, że nie można dopuścić, by Rosja była w stanie użyć energii jako narzędzia do zastraszania lub grożenia sąsiadom” – mówił prezydent Biden. Pytany przez niemieckich dziennikarzy, dlaczego pozwolił na kontynuowanie budowy Nord Stream 2, Joe Biden tłumaczył, że gdy obejmował urząd, gazociąg był w 90 procentach gotowy i uznał, że skuteczniejszą metodą postępowania w tej sprawie jest wypracowanie z Niemcami mechanizmów uniemożliwiających zastosowanie energii jako narzędzia szantażu.

USA marnuje pieniądze

Angela Merkel zadeklarowała, że Ukraina pozostanie krajem tranzytowym dla gazu i wyraziła przekonanie, że Unia Europejska ma w swojej dyspozycji narzędzia zabezpieczające przed szantażem energetycznym.

IAR

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię