Ogłoszono laureatów 74. festiwalu filmowego w Cannes

Złotą Palmę w Cannes otrzymał film „Titane” Francuzki Julii Ducournau. Jury 74. międzynarodowego festiwalu filmowego w Cannes ogłosiło swój werdykt. Po raz drugi w historii festiwalu w tej kategorii nagrodzono obraz wyreżyserowany przez kobietę.

Już w połowie ceremonii zakończenia festiwalu przewodniczący jury – amerykański reżyser Spike Lee – zdradził przez pomyłkę do kogo powędruje Złota Palma. Najlepszym filmem festiwalu wybrano „Titane” – drugi film reżyserki Julii Ducourneau. Opowiada on o mężczyźnie, który odnajduje zaginionego od 10 lat syna. W ostatnich dniach obraz ten był wymieniany w gronie faworytów do Złotej Palmy.

Zobacz również: Ohio – fakty i ciekawostki

Jury wyróżniło również filmy „A hero” Asghara Farhadiego i „Przedział numer 6” Juho Kuosmanena – które otrzymały „Grand Prix” festiwalu. Nagrodę jury otrzymały izraelski film „Kolano Aheda” Nadava Lapida oraz tajska produkcja „Memoria” reżysera Apichatponga Weerasethakula. Za najlepszych aktorów uznano Norweżkę Renate Reinsve i Amerykanina Caleba Landry’ego Jonesa. Palma dla najlepszego reżysera powędrowała do Francuza Leosa Caraxa za film „Annette”, zaś nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymali autorzy japońskiego filmu „Drive my car”.
Podczas ceremonii honorową Palmę otrzymał włoski reżyser Marco Bellochio.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię