Oklahoma – fakty i ciekawostki

1. Oklahoma jest jedynym stanem w USA, który produkuje jod

Jest to również jeden z zaledwie czterech stanów produkujących hel. Największe na świecie złoże alabastru znajduje się w Alabaster Caverns w pobliżu Freedom.

Czytaj również: Ohio – fakty i ciekawostki

2. Wózki sklepowe zostały wynalezione w Oklahomie

Wózki sklepowe zostały wynalezione i po raz pierwszy na świecie użyte w Oklahomie. Sylvan Goldman, właściciel sieci supermarketów Humpty Dumpty w Oklahoma City, wpadł na pomysł zbudowania wózków sklepowych, które pomogą klientom w zakupach. Pierwszy prototyp wózka oparty był na składanym krześle.

3. Oklahoma znana jest z silnych wiatrów i suszy

Z powodu suszy i silnych wiatrów w latach 30. ponad milion mieszkańców Oklahomy wyemigrowało do Kalifornii. Migranci byli znani jako „Okies”. Najgorsza burza piaskowa w tym okresie miała miejsce w niedzielę 14 kwietnia 1935 roku.  Szacuje się, że w tamtym czasie aż 3 miliony ton wierzchniej warstwy gleby zostało zdmuchniętej z Wielkiej Równiny.

4. Tornada są powszechnym zjawiskiem w Oklahomie

W latach 1950-2017 Oklahomę nawiedziło 3824 tornad. Średnio każdego roku stan nawiedziło co najmniej 56 tornad.

Zobacz: Plany wyjazdowe – ubezpieczenia na wakacje

5. Pierwsze ostrzeżenie przed tornadami w USA wydano w Oklahomie 25 marca 1948 roku

Stan należy do tak zwanej części „Aleji Tornad”. Tornado Alley to przydomek nadany obszarowi na południowych równinach środkowych Stanów Zjednoczonych, który każdego roku stale doświadcza wysokiej częstotliwości tornad.

6. Jezioro Kaw w północnej Oklahomie jest domem dla jednej z największych populacji bielików w regionie

Migrując z Kanady i północnych stanów w poszukiwaniu cieplejszego klimatu, bieliki upodobały sobie jezioro Kaw. W szczytowych momentach 800 do 2000 bielików trafia w te okolice.

7. Pitcher w stanie Oklahoma to jedno z najbardziej toksycznych miast w Stanach Zjednoczonych

Miasto to było niegdyś kwitnącą społecznością górniczą, a od zakończenia działalności wydobywczej w 1967 roku w mieście pozostały niebezpieczne poziomy cynku, kadmu i ołowiu. Ponad sto lat nieograniczonych podziemnych prac wykopaliskowych niebezpiecznie podkopało większość miejskich budynków Pichera i pozostawiło gigantyczne stosy toksycznych, skażonych metalami odpadów kopalnianych na całym obszarze.

Czytaj: Nowy Meksyk – fakty i ciekawostki

8. W Fort Sill znajduje się Atomic Annie

Fort Sill z siedzibą w Lawton w stanie Oklahoma jest miejscem ostatniego spoczynku jedynego na świecie działa przystosowanego do strzelania amunicją jądrową – Atomic Annie. Broń ta została stworzona w latach 50. XX wieku podczas zimnej wojny. Działo było testowane tylko raz i nigdy nie było użyte w walce.

9. Oklahoma celebruje kobiety

Kobieta-pionierka, bohaterska statua młodej kobiety z brązu, ma siedemnaście stóp wysokości i waży 12 000 funtów. Posąg został wzniesiony w 1930 roku. Muzeum Pioneer Woman zostało poświęcone 15 września 1958 roku. Statua i Muzeum przedstawiają i zachowują spuściznę kobiet wszystkich ras, które przyczyniły się do rozwoju Oklahomy.

10. Oklahoma ma oficjalny posiłek

Oficjalny posiłek stanu Oklahomy, określony w 1988 roku przez House Concurrent Resolution 1083, to fasola, smażony stek z kurczaka, okra, dynia, kolba kukurydzy, chleb kukurydziany, wieprzowina z grilla, herbatniki, sausage&gravy, kasza, truskawki i ciasto orzechowe.

Zobacz: Ciekawostki na temat Los Angeles

11. Oklahoma jest siedzibą trzydziestu dziewięciu plemion Indian amerykańskich.

Oklahoma ma największą populację rdzennych Amerykanów ze wszystkich stanów w USA. Wielu z 250 000 amerykańskich Indian żyjących w Oklahomie wywodzi się z 67 plemion zamieszkujących Terytorium Indian.

12. Oklahoma ma więcej sztucznych jezior niż jakikolwiek inny stan

Oklahoma ma prawie 3000 jezior i stawów o powierzchni ponad 1400 mil kwadratowych, a prawie każde z nich jest dziełem człowieka.

13. Vinita jest najstarszym miastem na Route 66

Vinita została założona w 1871 roku i jest najstarszym miastem na Route 66 na odcinku drogi przebiegającej przez Oklahomę. Vinita była pierwszym miastem w Oklahomie, które korzystało z elektryczności. Pierwotnie miejscowość nazywała się Downingville. Nazwa miasta została później zmieniona na Vinita, na cześć Vinnie Ream, rzeźbiarki, która stworzyła naturalnej wielkości posąg Lincolna na Kapitolu Stanów Zjednoczonych.

14. Kapitol stanu Oklahoma jest jedyną budowlą na świecie, pod którą znajduje się szyb naftowy

Chociaż nazwa prawna szybu to Capitol Site No. 1, jest określana jako Petunia No. 1, ponieważ została wywiercona w środku klombu.

Czytaj: Dolina Monumentów – niesamowite miejsce na mapie USA

15. Hiszpański odkrywca Francisco Vásquez de Coronado trafił do Oklahomy

Francisco Vásquez de Coronado udał się do regionu w 1541 roku w poszukiwaniu legendarnych miast wykonanych ze złota. Zamiast złota znalazł dzisiejszą Oklahomę. Zarówno Francja, jak i Hiszpania przez pewien czas kontrolowały część tego obszaru. Następnie w 1800 roku cesarz francuski Napoleon Bonaparte nabył ziemię od Hiszpanii. Trzy lata później sprzedał Stanom Zjednoczonym terytorium Luizjany, obszar, który obejmuje dzisiejszą Oklahomę

ZJ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię