Udało się! Założyciel firmy Amazon Jeff Bezos odbył podróż na orbitę okołoziemską.

Założyciel firmy Amazon Jeff Bezos odbył podróż na orbitę okołoziemską. Jest drugim miliarderem, który dokonał tego wyczynu. Historyczny lot miał miejsce w 52 rocznicę lądowania na Księżycu pojazdu Apollo 11.

Należący do ufundowanej przez Bezosa firmy Blue Origin pojazd kosmiczny New Shepard wystartował z zachodniego Teksasu o 8:12 czasu lokalnego czyli o 15:12 czasu polskiego. Oprócz Jeffa Bezosa na pokładzie była 82-letnia amerykańska pionierka lotnictwa Wally Funk oraz osiemnastoletni Oliver Daemen – najstarsza i najmłodsza osoba, która kiedykolwiek znalazła się w kosmosie.

Czytaj również: Echolokacja? Naukowcy twierdzą, że można się jej nauczyć!

Po 5 minutach lotu rakieta nośna odłączyła się od pojazdu i chwilę później wylądowała z powrotem na Ziemi. Kapsuła New Shephard dotarła na wysokość ponad 100 kilometrów, gdzie jej pasażerowie pozostali prze kilka minut w stanie nieważkości. Następnie pojazd zaczął opadać i na spadochronach wylądował na pustyni.

Zobacz: Światło słoneczne może rozwiązać światowy kryzys czystej wody

Lot kosmiczny Jeffa Bezosa ma miejsce 9 dni po tym jak na orbitę okołoziemską pojazdem USS Unity należącym do jego firmy Virgin Galactic poleciał Richard Branson. Oba wydarzenia uważane za początek ery turystyki kosmicznej. Virgin Galactic ma już 600 rezerwacji na loty w kosmos w cenie 250 tysięcy dolarów od osoby.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię