Stany Zjednoczone zapowiadają dalsze wsparcie militarne dla rządu w Kabulu

Stany Zjednoczone będą kontynuować ataki lotnicze wspierające siły afgańskie, jeśli talibowie będą kontynuować ofensywę, którą prowadzą od początku maja w Afganistanie – ostrzegł szef amerykańskich operacji wojskowych w tym kraju.

„Stany Zjednoczone zintensyfikowały w ostatnich dniach naloty wspierające siły afgańskie i jesteśmy przygotowani do kontynuowania tego wsparcia w nadchodzących dniach, jeśli talibowie będą kontynuować ataki” – powiedział generał Kenneth McKenzie, szef Centralnego Dowództwa Armii USA (Centcom).

Czytaj również: Witaminy i składniki odżywcze, które utrzymają mózg w zdrowiu

Talibowie opanowali duże połacie wiejskich obszarów Afganistanu w trwającej od prawie trzech miesięcy ofensywie przeciwko siłom afgańskim, która zbiegła się w czasie z początkiem ostatecznego wycofywania sił międzynarodowych z kraju, które jest już prawie zakończone. Jak dotąd siły afgańskie stawiały niewielki opór i obecnie kontrolują głównie stolice prowincji i najważniejsze drogi.

Zobacz też: 5 ziół wspomagających zdrowie płuc

Konflikt w Afganistanie trwa od 20 lat – od czasu, gdy po ataku terrorystycznym z 11 września 2001 roku USA wraz z sojusznikami dokonały interwencji w tym kraju obalając rządzących wówczas państwem talibów. Od tego czasu w Afganistanie trwa wojna domowa między uznawanym przez społeczność międzynarodową rządem w Kabulu a talibami.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię