9 nieoczekiwanych skutków ubocznych spożywania fig

Te owoce wielkości kciuka wypełnione są setkami drobnych nasion. Mają jadalną fioletową lub zieloną skórkę, a miąższ w kolorze różowym.

Spożywane na surowo lub jako dodatek do potraw, szczególnie deserów dodają daniom lekko orzechowy smak. Niestety zbyt częste i obfite objadanie się figami może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Niektóre niepożądane skutki zajadanie się figami to:

1. Figi mogą powodować bóle brzucha

Przejadanie się figami może obciążać żołądek i powodować bóle brzucha. Picie zimnej wody po zjedzeniu fig pomaga w problemach żołądkowych.

Czytaj również: 7 korzyści zdrowotnych czarnego pieprzu

2. Figi mogą powodować wzdęcia

Oprócz bólu brzucha figi powodują wzdęcia. Picie wody anyżowej pomaga leczyć problem.

3. Figi mogą powodować wrażliwość na słońce

Chociaż figi są przydatne w leczeniu przewlekłych chorób skóry, a także w leczeniu guzów skóry, mogą również zaszkodzić skórze, zwiększając jej wrażliwość na promienie słoneczne. Promienie UV są szkodliwe dla skóry i mogą powodować takie stany, jak przedwczesne starzenie się, czerniak i rak skóry oraz wysypki skórne. Unikaj długotrwałego przebywania na słońcu, jeśli regularnie spożywasz figi.

Zobacz też: 6 najbardziej niezdrowych rodzajów owoców

4. Figi mogą powodować problemy z wątrobą i jelitami

Figi mogą być szkodliwe dla wątroby. Mogą również powodować niedrożność jelit z powodu ich nasion. Nasiona figi są na tyle twarde, że trudno się trawią.

5. Figi mogą powodować problemy z absorpcja wapnia

Figi zawierają szczawiany, które zakłócają wchłanianie wapnia w organizmie. Może to prowadzić do osłabienia kości i innych chorób związanych z niedoborem wapnia.

6. Figi mogą powodować krwawienie

Przejadanie się figami może powodować krwawienie z siatkówki, krwawienie z odbytu i niewielkie krwawienie z pochwy. Może również powodować niedokrwistość hemolityczną.

7. Figi mogą powodować spadek poziom cukru we krwi

Figi obniżają poziom cukru we krwi w organizmie. Pomaga to pacjentom z cukrzycą, ale może być szkodliwe dla osób cierpiących na niski poziom cukru we krwi.

Czytaj: Sposoby na oczyszczenie wątroby

8. Figi mogą powodować alergie

Zbyt częste spożywanie fig może powodować zapalenie spojówek, nieżyt nosa i wstrząs anafilaktyczny. Może również powodować astmę.

9. Figi mogą powodować problemy z nerkami i śledzioną

Szkodliwe szczawiany obecne w figach są szkodliwe dla tych, którzy już cierpią na problemy i choroby nerek lub pęcherzyka żółciowego. W takim przypadku spożycie figi może pogorszyć stan. Figi uszkadzają również śledzionę, która jest odpowiedzialna za produkcję białych krwinek.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię