CDC zmienia wytyczne dotyczące noszenie masek

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zmieniło niektóre wytyczne dotyczących noszenia masek, zalecając, aby nawet zaszczepione osoby powróciły do noszenia masek w pomieszczeniach w częściach Stanów Zjednoczonych, gdzie wariant Delta najbardziej napędza wzrost zachorowań na koronawirusa.

Ze względu na ryzyko stwarzane przez wariant Delta, maski są zalecane w obszarach o szybkości transmisji sklasyfikowanej jako „wysoka lub znaczna”. CDC definiuje „wysoką” transmisję jako ponad 100 przypadków na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni, a „znaczną” jako od 50 do 100 na 100 000. Według CDC te dwie kategorie obejmują prawie dwie trzecie wszystkich gmin w całym kraju.

Powołując się na nowe dane na temat rozprzestrzeniania się wariantu wśród zaszczepionych osób, CDC zaleciło również noszenie masek przez wszystkich nauczycieli, personel, uczniów i inne osoby przebywające w szkołach w całym kraju, niezależnie od stanu szczepień.

Czytaj także: Nowy Jork i Kalifornia będą wymagać od pracowników rządowych zaszczepienia się na COVID-19 lub cotygodniowych testów

Nowa wytyczne CDC dotyczące masek są następstwem decyzji podjętych przez polityków w Los Angeles i St. Louis, które na nowo nakazują powrót do noszenia masek wewnątrz budynków ze względu na gwałtowny wzrost liczby infekcji COVID-19.

Lista gmin sklasyfikowanej jako „wysoka lub znaczna” obejmuje 45 z 58 gmin w Kalifornii, które stanowią około 96% 39,5 miliona mieszkańców stanu.

Los Angeles, najludniejsza gmina w kraju licząca 10 milionów mieszkańców, 17 lipca powróciła do mandatu maski, powołując się na „gwałtowne rozprzestrzenianie się wariantu Delta”. Sacramento, Yolo, Fresno i większość gmin Bay Area wydały podobne zalecenia, ale raczej jako silne zalecenia niż mandaty.

CDC twierdzi, że osoby zaszczepione „mają większy potencjał do rozprzestrzeniania wariantu Delta na inne osoby”, w porównaniu z innymi wariantami. Dyrektor CDC, doktor Rochelle Walensky, powiedziała, że w przypadku wariantu Delta, zmutowanej i bardziej zakaźnej wersji wirusa, poziom wirusa u zakażonych zaszczepionych osób jest „nie do odróżnienia” od poziomu wirusa w nosie i gardle osób nieszczepionych.

Przez wiele miesięcy liczba przypadków COVID, zgonów i hospitalizacji stale spadała, ale trendy te zaczęły się zmieniać na początku lata, gdy wariant Delta zaczął się szeroko rozprzestrzeniać, szczególnie na obszarach o niższym wskaźniku szczepień. Niektórzy eksperci ds. zdrowia publicznego powiedzieli, że uważają, że wcześniejsza decyzja CDC o nie noszeniu masek była oparta na danych naukowych i za wzrost przypadków obwiniają niezaszczepionych. „Gdyby wszyscy niezaszczepieni ludzie byli odpowiedzialni i nosili maskę w pomieszczeniach, nie zauważylibyśmy tego wzrostu” – powiedział dr Ali Khan, były badacz chorób w CDC.

Czytaj: Stany Zjednoczone utrzymują restrykcje w podróżach do kraju

Walensky powiedziała, że jest świadoma krytyki i obaw, i przyznała, że wielu Amerykanów jest zmęczonych pandemią i nie chce wracać do środków zapobiegawczych. Dodała jednak, że nowe informacje naukowe wymusiły decyzję o ponownej zmianie wytycznych.

Prezydent Joe Biden powiedział, że jego administracja rozważa wymóg zaszczepienia się od wszystkich pracowników federalnych. Jego komentarz pojawiły się dzień po tym, jak Departament Spraw Weteranów stał się pierwszą agencją federalną, która zażądała od swoich pracowników służby zdrowia zaszczepienia się. „Im więcej dowiadujemy się o tym wirusie i odmianie Delta, tym bardziej musimy się martwić. I jest tylko jedna rzecz, którą wiemy na pewno – gdyby te 100 milionów ludzi zostało zaszczepionych, bylibyśmy w zupełnie innym świecie”, powiedział Biden.
W kraju średnio jest ponad 57 000 przypadków dziennie i 24 000 hospitalizacji z powodu COVID-19.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię