Północna Dakota – fakty i ciekawostki

1. Miasto Rugby w Północnej Dakocie jest geograficznym centrum Ameryki Północnej

Skalny obelisk o wysokości około 15 stóp, otoczony słupami z flagami Stanów Zjednoczonych i Kanady oznacza lokalizację.

2. Miasto Hillsboro leży w żyznej dolinie Czerwonej Rzeki

Z geologicznego punktu widzenia Hillsboro znajduje się na dużym, płaskim i pradawnym wyschniętym dnie jeziora, otoczonego jednymi z najbardziej żyznych pól uprawnych na świecie. Hillsboro zostało założone w 1881 roku.

Czytaj także: Oklahoma – fakty i ciekawostki

3. Dakota w języku Sioux znaczy przyjaźń

Terytorium Dakoty zostało utworzone w 1861 roku i zostało nazwane na cześć plemienia Indian Dakota. Dakota to słowo Sioux oznaczające przyjaciół lub sojuszników.

Północna Dakota

4. Writing Rock

Writing Rock to petroglify wyrzeźbione w dwóch granitowych w pobliżu Grenory. Chociaż ich pochodzenie jest niejasne, rysunki prawdopodobnie przedstawiają Thunderbirda, mitologiczną postać poświęconą późnym prehistorycznym Indianom zamieszkujących te równiny. Na obu głazach wyrzeźbione kontury ptaka ukazują jego rozwinięte skrzydła i są otoczone abstrakcyjnymi wzorami.

5. Devils Lake to największy naturalny zbiornik wodny w Północnej Dakocie

Devils Lake wywodzi swoją nazwę od indiańskiej nazwy Miniwaukan. Pierwsi odkrywcy błędnie przetłumaczyli to słowo na Zły Duch. Wzmocniona wieloma legendami o utopionych wojownikach i potworach znajdujących się w jeziorze, nazwa została zmieniona na Devils Lake. Na tym bardzo żyznym jeziorze preriowym znajduje się duża liczba sandaczy, szczupaków i okoni. Jezioro zyskało miano Światowej Stolicy Okonia.

Zobacz: Plany wyjazdowe – ubezpieczenia na wakacje

6. Badlands Dinosaur Museum

Muzeum Dinozaurów w Dickinson mieści dwanaście pełnowymiarowych dinozaurów, tysiące okazów skał, minerałów i skamieniałości oraz prawdziwych triceratopsów i edmontozaurów. Muzeum jest częścią kompleksu muzealnego w Dickinson Museum Center.

Północna Dakota

7. W Richardton znajduje się Abbey Church

Opactwo Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, położone w Richardton w Północnej Dakocie, jest opactwem benedyktynów kongregacji amerykańsko-kasyńskiej, założonym w 1893 roku przez mnicha ze szwajcarskiego opactwa Einsiedeln. Na terenie ich opactwa znajduje się Abbey Church – przykład bawarskiej struktury romańskiej. Wzniosłe łuki, 52 witraże, 24 obrazy świętych na płótnie nad łukami i ogromny rzeźbiony krucyfiks wyznaczają imponujące wnętrze kościoła.

Czytaj: Nowy Jork – fakty i ciekawostki

8. Hettinger jest centrum badawczym owiec

Stacja eksperymentalna znajdująca się na North Dakota State University w Hettinger jest największym państwowym centrum badawczym owiec w Stanach Zjednoczonych.

Północna Dakota

9. W Jamestown znajduje się ogromny pomnik bawoła

Największy na świecie pomnik bawoła znajduje się w Frontier Village w Jamestown. Konstrukcja ma 26 stóp wysokości, 46 stóp długości i waży 60 ton.

10. Północna Dakota jest stolicą słoneczników

Rośnie tam więcej słoneczników niż w jakimkolwiek innym stanie. W 2020 roku produkcja wyniosła 1,34 miliarda funtów.

Północna Dakota – plantacja słoneczników

11. Kenmare jest Gęsią Stolicą Dakoty Północnej

Kenmare jest gęsią ostoją. Roczna liczba gęsi śnieżnych przekracza 400 000 ptaków.

Zobacz również: Najlepsze steakhouses w Ameryce!

12. Spośród 50 stanów Północna Dakota jest 17 stanem pod względem zajmowanego terenu

Cały stan zajmuje 70 665 mil kwadratowych. Północna Dakota ma 212 mil długości z północy na południe i 360 mil szerokości ze wschodu na zachód.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię