USA: ceny nieruchomości nadal rosną

W Stanach Zjednoczonych kolejny miesiąc rosną ceny nieruchomości. Według ekspertów, jedną z głównych przyczyn jest pandemia.

Indeks Case-Shiller, który uwzględnia ceny domów w rejonie 20 głównych metropolii Stanów Zjednoczonych, wykazał rekordowy wzrost za maj. Wzrost cen w skali rocznej wyniósł 16,6 procent, co stanowi najwyższy roczny przyrost od początku pomiarów indeksu w 1987 roku. W poprzednim miesiącu roczny wzrost wyniósł niemal 15 procent. Największe wzrosty zanotowano w południowo-środkowych stanach.

Zobacz też: Olejki eteryczne łagodzące objawy zgagi

Indeks odzwierciedla intensywny i wzmożony popyt na amerykańskim rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, który został częściowo spotęgowany trwałym przemieszczaniem się ludności w wyniku pandemii koronawirusa. Innym powodem jest nienadążająca podaż podyktowana pandemicznym niedoborem materiałów i pracowników budowlanych. Liczba sprzedanych nowych domów spadła w czerwcu o 6,6 procent.

Czytaj również: Gdzie przeprowadzają się osoby z Pokolenia X

Rekordowe ceny to również wyzwanie społeczne, ponieważ kupno pierwszego domu staje się nieosiągalne dla rosnącej części społeczeństwa. Specjaliści z branży budowlanej i ekonomiści przewidują pewne ostudzenie tempa wzrostu cen w nadchodzących miesiącach.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię