Wyższy poziom omega-3 we krwi wydłuża długość życia o prawie pięć lat

Według badania przeprowadzonego przez Hospital del Mar Medical Research Institute (IMIM) we współpracy z The Fatty Acid Research Institute w Stanach Zjednoczonych, poziomy kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi są bardzo dobrym predyktorem śmiertelności.

„Wyższy poziom tych kwasów we krwi, w wyniku regularnego włączania do diety tłustych ryb, wydłuża długość życia o prawie pięć lat”, powiedział doktor Aleix Sala-Vila, badacz w IMIM. W przeciwieństwie do tego, „regularne palenie papierosów skraca oczekiwaną długość życia o 4,7 roku, tyle samo, ile osoba zyskuje, gdy ma wysoki poziom kwasów omega-3 we krwi” – ​​dodaje Sala-Vila.

Czytaj również: 11 skutków ubocznych braku picia wystarczającej ilości wody

W badaniu przeanalizowano dane dotyczące poziomu kwasów tłuszczowych we krwi u 2240 osób w wieku powyżej 65 lat, które były monitorowane średnio przez jedenaście lat. Celem było sprawdzenie, które kwasy tłuszczowe działają jako dobre predyktory śmiertelności i wydłużonej długości życia. Naukowcy podzielili uczestników badania na cztery grupy:

  • osoby z wysokim poziomem omega-3, które nie paliły
  • osoby z wysokim poziomem omega-3, które paliły
  • osoby z niskim poziomem omega-3, które nie paliły
  • osoby z niskim poziomem omega-3, które paliły.

Według ich analizy, osoby z wysokim poziomem omega-3 we krwi, które nie paliły, miały najwyższy wskaźnik przeżycia. Osoby z wysokim poziomem omega-3, które paliły, i osoby z niskim poziomem omega-3, które nie paliły, były prawie identyczne pod względem szacunkowego przeżycia. Osoby z niskim poziomem omega-3 we krwi, które paliły, miały najniższy wskaźnik przeżycia.

Wyniki wskazują, że rolę tę spełniają cztery rodzaje kwasów tłuszczowych, w tym omega-3. Interesujące jest to, że dwa z nich to nasycone kwasy tłuszczowe, tradycyjnie kojarzone z ryzykiem sercowo-naczyniowym, ale które w tym przypadku wskazują na dłuższą oczekiwaną długość życia. Doktor Sala-Vila dodaje, że badanie wskazuje, że „nie wszystkie nasycone kwasy tłuszczowe są koniecznie złe”.

Naukowcy twierdzą, że ich wyniki mogą przyczynić się do większej personalizacji zaleceń żywieniowych dotyczących przyjmowania pokarmów, opartych na stężeniach różnych rodzajów kwasów tłuszczowych we krwi. „Wyniki badania utwierdzają przekonanie, że niewielkie zmiany w diecie we właściwym kierunku mogą mieć znacznie silniejszy efekt niż nam się wydaje i nigdy nie jest za późno ani za wcześnie na wprowadzenie tych zmian”, zauważa Sala-Vila.

Zobacz także: 8 ukrytych przyczyn niedoboru witaminy D

Współautor badania, dr William S. Harris, prezes i założyciel FARI powiedział, że lekarze powinni zachęcać swoich pacjentów do zwiększania poziomu omega-3. „Znajomość wskaźnika omega-3 danej osoby jest tak samo ważna, jeśli nie ważniejsza, od znajomości poziomu cholesterolu lub ciśnienia krwi danej osoby.”

Naukowcy spróbują teraz przeanalizować te same wskaźniki w podobnych grupach populacji, ale pochodzenia europejskiego, aby dowiedzieć się, czy uzyskane wyniki można zastosować również poza Stanami Zjednoczonymi. American Heart Association zaleca spożywanie tłustych ryb, takich jak łosoś, anchois lub sardynki dwa razy w tygodniu ze względu na korzyści zdrowotne kwasów omega-3.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię