Kupujesz chleb? Zapoznaj się z etykietami

Od etykiety po opakowanie, pamiętaj o poniższych wskazówkach kupując następny bochenek chleba:

1. Chleb pszenny
„Pszenica” nie oznacza, że ​​jest to chleb pełnoziarnisty. Poszukaj słów „100% pełnego ziarna” lub „100% pełnego ziarna”.

2. Multigrain
„Multigrain” (lub „7-grain”, „12-grain” i tym podobne) może również oznaczać po prostu różne rodzaje rafinowanych ziaren.

3. Ancient grains
Chleby wytwarzane ze starożytnych zbóż – dotyczy to całych ziaren, takich jak proso, amarant, teff, kamut i orkisz. Chleby zrobione z tych ziaren powinny być zdrowsze chyba, że są wymieszane z mniej zdrowymi rafinowanymi mąkami. Sprawdź etykietę składników.

Zobacz też: Wszystko co musisz wiedzieć na temat najpopularniejszych rodzajów makaronu

4. Dietetyczny
Chleb o obniżonej kaloryczności często oznacza mniej składników odżywczych i więcej wypełniaczy, takich jak celuloza. Unikaj etykiet „dietetycznych” i po prostu wybieraj chleb poniżej 80 kalorii i co najmniej 2 gramy błonnika na kromkę.

5. Kolor
Chleby o niskiej wartości odżywczej są czasami barwione na brązowo, aby wyglądały zdrowo. Przeczytaj etykietę, aby określić wartość odżywczą.

6. Przechowywanie
W wielu przypadkach najzdrowsze pieczywo w sklepie spożywczym jest przechowywane w zamrażarce. Znajdziesz tam pełnoziarniste pieczywo z kiełkami, które nie zawiera konserwantów, a więc jest bardziej prawdopodobne, że szybko się psują. Pieczywo to powinno być przechowywane w zamrażarce.

7. Wielkość porcji
Większość opakowań chleba podaje wielkość porcji jako jedną kromkę, ale zazwyczaj spożywamy dwie kromki na raz. Patrząc na ilość spożywanych kalorii, tłuszczów i węglowodanów pamiętaj aby podwoić liczby.

8. Błonnik i węglowodany ogółem
Najprostszym sposobem na znalezienie dobrego chleba jest przyjrzenie się węglowodanom i błonnikowi. Im więcej błonnika, tym lepiej – co najmniej jeden gram błonnika na 10 gramów wszystkich węglowodanów.

9. Azodikarbonamid
Wiele rodzajów pieczywa zawiera składniki wielosylabowe, takie jak azodikarbonamid, odżywka do ciasta, którą niektóre sieci fast foodów usunęły z chleba z powodu wywoływania problemów zdrowotnych.

Czytaj: Domowe prebiotyki i probiotyki – informacje i przepisy

10. Syrop kukurydziany
Drożdże potrzebują cukru, aby wytworzyć dwutlenek węgla, który powoduje wzrost chleba. Ale jest jeden słodzik, którego powinniśmy unikać: syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy. Badania powiązały go z cukrzycą, stłuszczeniem wątroby, wysokim ciśnieniem krwi i otyłością.

ZSS

Jaki jest sprawdzony przepis na udanego grilla? SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię