Czy szczepionki mRNA COVID firmy Pfizer lub Moderna mogą wpływać na Twój kod genetyczny?

Zarówno szczepionki Pfizer, jak i Moderna są szczepionkami mRNA, które zawierają fragmenty materiału genetycznego znanego jako „komunikacyjny kwas rybonukleinowy”. Niektórzy obawiają się, że te szczepionki mogą wpłynąć na ich kod genetyczny. Czy jest to możliwe?

Otóż technologia zastosowana w szczepionkach Pfizer i Moderna jest sposobem na przekazanie komórkom tymczasowych instrukcji, aby wytworzyły tzw. białko S, czyli białka kolca koronawirusa. Białko to znajduje się na powierzchni SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19. Po otrzymaniu szczepionki, wysyłane instrukcje uczą nasz układ odpornościowy, jak chronić się, jeśli kiedykolwiek spotkają na swojej drodze wirusa.

Czytaj także: Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

mRNA w szczepionce jest pobierane przez komórki w naszym ciele, kończąc w płynie wewnątrz każdej komórki zwanej cytoplazmą. Nasze komórki w naturalny sposób cały czas wytwarzają tysiące własnych mRNA w celu zakodowania szeregu innych białek. mRNA znajdujące się w szczepionkach przeciw COVID-19 nie jest niczym nowym dla naszych komórek. Jest to po prostu kolejne mRNA. Gdy mRNA szczepionki znajdzie się w cytoplazmie, jest wykorzystywane do wytworzenia białka szczytowego SARS-CoV-2. mRNA szczepionki jest krótkotrwałe i jest szybko rozkładane po wykonaniu swojej pracy, tak jak w przypadku wszystkich innych mRNA.

Nasz kod genetyczny składa się ze spokrewnionej, ale innej, cząsteczki z mRNA szczepionki, znanej jako DNA lub kwas dezoksyrybonukleinowy. Nie ma możliwości aby szczepionkowe mRNA wniknęło do naszego DNA z dwóch powodów.

Po pierwsze, obie cząsteczki mają „inną chemię”. Gdyby mRNA mogły rutynowo „wstawiać się” losowo do naszego DNA, mogłoby to spowodować spustoszenie w sposobie wytwarzania białek. Zakłóciłoby to również nasz genom, który jest przekazywany przyszłym komórkom i pokoleniom.

Drugim powodem jest to, że szczepionki mRNA i DNA znajdują się w dwóch różnych częściach komórki. Nasze DNA pozostaje w jądrze. Ale mRNA szczepionki trafia prosto do cytoplazmy, nigdy nie wchodząc do jądra. Naukowcy nie znają żadnych cząsteczek transporterów, które mogłyby przenosić mRNA do jądra.

Zobacz też: Zaskakujące skutki uboczne palenia marihuany

Ale jak w każdej zasadzie i tu istnieją wyjątki. Jednym z nich jest sytuacja, w której elementy genetyczne, znane jako retro-transpozony, porywają komórkowe mRNA, przekształcają je w DNA i wstawiają to DNA z powrotem do materiału genetycznego. Naukowcy dodają, że sytuacje takie występowały sporadycznie w trakcie naszej ewolucji, tworząc kilka starożytnych kopii mRNA rozproszonych po całym naszym genomie, tworząc tak zwane pseudogeny.
Również niektóre znane nam wirusy mają taką możliwość. Niektóre retrowirusy, takie jak HIV, również wstawiają swój RNA do naszego DNA, stosując metody podobne do retrotranspozonów.

Pomimo tego, że nie istnieją żadne badania poszukujące mRNA szczepionki w DNA osób zaszczepionych, badacze twierdzą, że nie ma podstaw naukowych, aby można było podejrzewać, że takie wstawienie mRNA i zmiana naszego genomu może mieć miejsce.

Na zakupy bez maseczki – SONDA

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię