Nowy Meksyk – fakty i ciekawostki

Nowy Meksyk jest stanem zlokalizowanym na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Od południa graniczy z Meksykiem, z zachodu Arizoną, od północy z Kolorado, od wschodu z Oklahomą i Teksasem. Zapoznajcie się z 18 ciekawostkami na temat NM.

1. W Nowym Meksyku znajduje się Capulin Volcano

Po wejściu na jego szczyt można delektować się widokiem aż pięciu stanów. Są nimi Nowy Meksyk, Oklahoma, Kansas, Teksas i Kolorado.

2. NM jest miejscem zrzucenia pierwszej bomby atomowej

Pierwsza bomba atomowa została zrzucona w Jornada del Muerto w Nowym Meksyku 16 lipca 1945 roku. Ten sam projekt bomby został zrzucony w Nagasaki w Japonii zaledwie kilka tygodni później.

3. Nowy Meksyk to stan winiarń

Franciszkanin García de Zúñiga i mnich Antonio de Arteaga rozpoczęli uprawę winorośli wzdłuż Rio Grande około 1629 roku. Pod koniec XIX wieku Nowy Meksyk był regionem uprawy winorośli w Stanach Zjednoczonych, produkując ponad milion galonów tego trunku rocznie. Obecnie w NM znajduje się prawie 50 winnic.

4. Taos Pueblo jest zamieszkane od ponad tysiąca lat

Przez co najmniej 1000 lat mieszkańcy Taos Pueblo żyją w swoim surrealistycznym, wielopiętrowym mieście. Obszar ten jest zamieszkany od około 5 tysięcy lat. Obecne domy z gliny zostały zbudowane przez dwie różne ludy Tiwa.

5. Santa Fe jest najwyższej położoną stolicą kraju

Denver może nosić przydomek Mile High City, ale to Santa Fe znajduje się na wysokości 7199 stóp nad poziomem morza.

6. Nowy Meksyk to więcej niż pustynia

Nowy Meksyk może z dumą pochwalić się jednym z najbardziej zróżnicowanych krajobrazów na świecie i z całą gamą niesamowitych przygód na świeżym powietrzu. W tym stanie znajdziemy lasy, pustynię, góry, a nawet dżunglę.

7. Santa Fe zostało założone 10 lat przed wylądowaniem Pielgrzymów w Plymouth

Hiszpanie byli w Nowym Meksyku na długo przed tym, jak Mayflower zderzył się ze skałą w Massachusetts. Santa Fe to nie tylko najstarsze europejskie miasto na zachód od rzeki Missisipi, ale również najstarsza stolica Ameryki Północnej datowana na 1610 rok.

8. Około 75% dróg w Nowym Meksyku jest nieutwardzonych

Nowy Meksyk jest piątym co do wielkości stanem w kraju. Koszt utrzymania dróg jest bardzo wysoki, dlatego też politycy zagłosowali nad nie utwardzaniem dróg. Jak mówią mieszkańcy NM wybierając się do tego stanu pamiętaj, aby zabrać ze sobą łopatę i podnośnik.

9. Nowy Meksyk ma więcej krów niż ludzi

Przy mniej niż 20 osobach na milę kwadratową i około 13 500 ranczach pokrywających ponad 60% stanu, w Nowym Meksyku jest znacznie więcej zwierząt gospodarskich niż ludzi.

10. Nowy Meksyk to stolica latania balonami

To tutaj odbywa się największy na świecie festiwal balonów. Co roku w październiku ponad 500 balonów i dziesiątki tysięcy miłośników balonów gromadzi się na Międzynarodowej Fieście Balonowej w Albuquerque, która rozpoczęła się w 1972 roku i od tego czasu rośnie z każdym rokiem.

Zobacz: Dokąd na weekend w pobliżu Chicago? Polecamy super miejscówki (WIDEO)

11. W NM znajduje się Bandera Ice Cave

Jaskinia Bandera pochodzi z 1100 r. p.n.e. co sprawia, że ​​jest to jedna z najstarszych jaskiń w okolicy.

12. Jedna trzecia mieszkańców Nowego Meksyku mówi po hiszpańsku

Ten stan jest zdominowany przez społeczność latynoską. Większość mieszkańców w domu mówi po hiszpańsku, angielskiego używa tylko do formalnej komunikacji.

13. W Nowym Meksyku znajduje się najstarszy budynek rządowy

Pałac gubernatorów w Santa Fe jest uważany za najstarszy kolonialny budynek rządowy w Stanach Zjednoczonych. W 1610 r. Pedro de Peralta, nowo mianowany gubernator hiszpańskiego terytorium obejmującego większość amerykańskiego południowego zachodu.

14. Nowy Meksyk był światową stolicą uranu

Miasteczko Grants w Nowy Meksyk w XX wieku wyprodukowało więcej uranu niż jakiekolwiek inne miejsce w USA. Doprowadziło to do tego, że obszar ten został nazwany światową stolicą uranu.

15. Doc Holliday pochodzi z Nowego Meksyku

Zanim Doc Holliday zyskał sławę, był dentystą z Las Vegas. Był również częścią legendarnej strzelaniny w OK. Corral.

16. Stan zajmuje pierwsze miejsce pod względem zgonów związanych z alkoholem

Nowy Meksyk jest wiodącym stanem, w którym dochodzi do zgonów związanych z alkoholem. Od 1981 roku NM zajmuje pierwsze lub drugie miejsce na tej niechlubnej liście. Jedna na sześć osób umiera z powodu zatrucia alkoholem lub w wyniku chorów powiązanych z alkoholizmem.

17. W NM produkuje się perlit

Nowy Meksyk jest największym w kraju producentem perlitu, rodzaju szkła stosowanego w izolacji i ogrodnictwie.

18. W NM jest dużo pozostałości po cywilizacji Anasazi

Archeolodzy zidentyfikowali w Nowym Meksyku ponad 25 000 miejsc Anasazi. Cywilizacja Anasazi, która była przodkami Pueblo, istniała około 1300 lat.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię