Czy pracodawca może wymagać szczepień przeciw COVID-19 od pracowników?

Prywatne firmy i agencje rządowe mogą wymagać od swoich pracowników szczepienia jako warunku pracy. Pracownicy, którzy nie spełniają wyznaczonych kryteriów szczepionkowych mogą zostać wysłani na długoterminowy urlop lub zostać zwolnionymi z pracy.

Departament Sprawiedliwości USA ustalił, że federalna ustawa o żywności, lekach i kosmetykach nie zabrania pracodawcom nakazywania szczepień jako „warunku zatrudnienia”. Nawet jeśli szczepionki uzyskały zezwolenie na zastosowanie w sytuacjach awaryjnych wydane przez Food and Drug Administration i nie uzyskały pełnej zgody organów regulacyjnych.
Stwierdzono, że rozdział ustawy o żywności, lekach i kosmetykach dotyczy „tylko dostarczania informacji potencjalnym odbiorcom szczepionek i nie zabrania podmiotom publicznym lub prywatnym nakładania wymagań dotyczących szczepień w przypadku szczepionki, która podlega zezwoleniu na zastosowanie w sytuacjach awaryjnych”.

Czytaj także: 5 gigantów amerykańskich nie wymuszających szczepień przeciw COVID-19 na swoich pracownikach

Opinia Departamentu Sprawiedliwości opiera się na wcześniejszych wytycznych federalnej Komisji ds. Równych Szans Zatrudnienia (EEOC), że ​​przepisy federalne zakazujące dyskryminacji w miejscu pracy „nie uniemożliwiają pracodawcy wymagania od wszystkich pracowników fizycznie wchodzących do miejsca pracy zaszczepienia się na COVID-19. EEOC wymienia kilka przypadków, w których pracodawcy muszą oferować zwolnienia ze szczepień, na przykład w przypadku osób, które mają powody medyczne lub religijne. W takich przypadkach pracodawca musi zapewnić „rozsądne usprawnienia, które nie stwarzają nadmiernych trudności w prowadzeniu działalności pracodawcy”. Niektóre alternatywy mogą obejmować noszenie maski w pracy, dystans społeczny, pracę na zmodyfikowanej zmianie, testy na COVID-19 lub opcję pracy zdalnej.

Przepisy federalne również nie zabraniają firmom wymagania od pracowników dostarczenia dokumentacji lub innego potwierdzenia szczepienia, chociaż muszą zachować te informacje w tajemnicy. Pracodawcy mogą również rozpowszechniać wśród pracowników i członków ich rodzin informacje o korzyściach ze szczepień, a także oferować zachęty – bonusy zachęcające pracowników do zaszczepienia się, o ile zachęty nie są przymusowe.

Czytaj też: Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

Oprócz firm prywatnych, instytucje rządowe, takie jak szkoły i wojsko, mogą wymagać szczepień od swoich pracowników. Jest to wynikiem orzeczenia Sądu Najwyższego z 1905 roku w sprawie Jacobson przeciwko Massachusetts. Orzeczenie to zezwalało stanom na wymaganie szczepienia przeciwko ospie prawdziwej . Ta decyzja utorowała drogę szkołom publicznym do wymagania dowodu szczepień od personelu i uczniów.

„Punktem wyjścia jest to, że pracodawcy, prywatni lub publiczni, mają zarówno prawo do określania warunków pracy, jak i obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznego miejsca pracy”, powiedziała Dorit Reiss, profesor z University of California Hastings College of the University of California.
Reiss dodaje, że są trzy ograniczenia w miejscach pracy, które limitują przymusowe szczepienia:

  • pracownicy chronieni przez Ustawę o Niepełnosprawnych Amerykanach – Disabilities Act z 1990 roku,
  • ci, którzy powołują się na powody religijne na podstawie Ustawy o prawach obywatelskich – Civil Rights Act z 1964 roku,
  • oraz jeśli pracownicy mają związek z układem zbiorowym, który może wymagać negocjacji przed wprowadzeniem mandat.

Czytaj: WHO apeluje, by nie mieszać szczepionek przeciwko COVID-19

Najnowsze badania Fundacji Rockefellera i Uniwersytetu Stanowego Arizony, które objęło ponad 1300 średnich i dużych firm w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wykazały, że ponad połowa firm stwierdziła, że ​​będzie wymagać od pracowników okazania dowodu szczepienia.

Niektóre firmy czekają z mandatem wymogu szczepień, dopóki szczepionki koronawirusowe nie otrzymają pełnej zgody od Agencji ds. Żywności i Leków. Jak do tej pory wszystkie szczepionki COVID-19 w USA mają przyznane jedynie zezwolenie na użycie w sytuacjach awaryjnych.

Czytaj też: Zdrowy, szczęśliwy umysł potrzebny od zaraz

Obecnie, ponad 400 szkół wyższych i uniwersytetów wymaga od studentów szczepionek przeciw COVID-19 przed powrotem do szkół. Coraz więcej szpitali i obiektów opieki zdrowotnej wymaga od pracowników szczepionki Covid-19, powołując się na rosnącą liczbę przypadków napędzanych przez wariant Delta. Departament Spraw Weteranów stał się pierwszą dużą agencją federalną, która od zeszłego tygodnia wymaga od pracowników służby zdrowia szczepień. Również wszyscy cywilni pracownicy federalni muszą zostać zaszczepieni przeciwko koronawirusowi lub poddać się regularnym testom, dystansowi społecznemu, wymaganiom dotyczącym maskowania i ograniczeniom w podróży.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię