Łatwo dostępne i bezpieczne formy przechowywania karty statusu szczepień przeciw COVID-19

Na całym świecie coraz więcej miejsc użytku publicznego oraz biznesów państwowych i prywatnych wymaga dowodu otrzymania szczepień przeciw COVID-19 do swobodnego poruszania się i korzystania z usług.

Jeszcze pół roku temu większość osób zaszczepionych nosiła przy sobie wydruk w postaci karty ID informujący o otrzymaniu szczepień. Dzisiaj Kalifornia, Kolorado, Luizjana, New Jersey, Nowy Jork i Utah oferują portale i aplikacje do pobierania w pełni uwierzytelnionych informacji o szczepieniach. Miliony osób na terenie całych Stanów Zjednoczonych ma dostęp do cyfrowych zapisów bezpośrednio z Walmart, CVS, Walgreens i innych sklepów.

Czytaj również: Czy szczepionki mRNA COVID firmy Pfizer lub Moderna mogą wpływać na Twój kod genetyczny?

Rząd stanowy New Jersey uruchomił aplikację Docket, Nowego Jorku – Excelsior Pass, a mieszkańcy Kolorado mogą dodać informacje o szczepieniach do MyColorado. Illinois nie posiada jeszcze stanowej aplikacji do przechowywania informacji o szczepieniach.

Eksperci uważają, że przechowywanie „paszportów szczepień” w formie cyfrowej nie tylko lepiej chroni prywatność osób zaszczepionych, ale również utrudnia fałszowanie kart szczepień.

Jedną z najczęściej używanych aplikacji jest Clear i ich bezpłatna usługa Health Pass. Jak podaje firma, aplikacja pozwala na łatwą rejestrację i wypełnienie karty zdrowotnej na pacjenta telefonie dzięki czemu osoba zaszczepiona ma łatwy dostęp do informacji na temat statusu swoich szczepień.
Oprócz Clear, VaxYes i Airside Digital Identity są popularnymi aplikacjami do przechowywania informacji o szczepieniach wśród osób zaszczepionych. Wszystkie trzy wymagają przesłania zdjęcia karty szczepień CDC oraz dowodu tożsamości. Wszystkie są również bezpłatne.

Zobacz też: “Pfizer boob job”, czyli szokujący efekt uboczny szczepionki Pfizer COVID-19 u kobiet

VaxYes umożliwia użytkownikom dodanie informacji o karcie szczepień przekształcając dane w cyfrowy paszport, który można dodać do portfeli w Google Pay lub Apple Wallet. Firma twierdzi, że wszystkie dane są szyfrowane, a jej usługi są zgodne z HIPAA, który reguluje sposób przechowywania i ochrony danych przez pracowników służby zdrowia.

Rozszerzoną aplikacją, która nie tylko pozwala przechowywać informacji na temat szczepień, ale również o stanie zdrowia i wyników testów na COVID-19, jest VaccTrack. Wszystkie informacje o stanie zdrowia są weryfikowane przez dostawcę usług medycznych oraz przesyłane i przechowywane na bezpiecznej i prywatnej platformie w chmurze. Aplikacja pozwala nawet udokumentować wszelkie skutki uboczne szczepionki.

Wśród osób podróżujących popularną aplikacją jest CommonPass. Stworzona przez The Commons Project i World Economic Forum aplikacja CommonPass została zaprojektowana specjalnie z myślą o podróżach. Użytkownicy mogą połączyć swoje wyniki testów i rejestry szczepień z aplikacją. Otrzymane dane, aplikacja porównuje z wymaganiami wjazdowymi dotyczącymi COVID w poszczególnych krajach.

Zobacz: Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

CommonPass jest wdrażany do użytku przez JetBlue, United, Lufthansę, Swiss International Airlines i Virgin Atlantic.

Kolejną formą przechowania karty szczepień, która jest w miarę bezpieczną i łatwo dostępną, jest opcja wykonania zdjęcia. Zdjęcia są łatwe do zrobienia i dostępne bez logowania do specjalnych aplikacji.
Telefony Samsung z systemem operacyjnym Android oferują opcję tzw. „bezpiecznego foldera” – Secure Folder. Po zrobieniu zdjęcia karty należy kliknąć na zdjęcie, a następnie kliknąć na trzy kropki w prawym dolnym rogu zdjęcia i kliknąć na „move to secure folder”. Folder ten jest zabezpieczony hasłem przez ciebie wybranym.
iPhone’y nie mają możliwości „blokowania” zdjęć, ale możesz uniemożliwić szpiegom ich znalezienie, korzystając z ukrytego albumu iOS. A jeśli wolisz, aby te obrazy były jak najbardziej bezpieczne, zawsze możesz przechowywać kartę szczepień w aplikacji Notatki na iPhonie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię