Jeden z najbardziej śmiercionośnych nowotworów – rak trzustki

Trzustka – ten mały i niepozorny organ pełni dwie ważne funkcje w naszym organizmie. Niestrudzenie wytwarza niezbędne enzymy i hormony potrzebne organizmowi do trawienia oraz regulacji poziomu cukru we krwi.

Wcześnie wykryty rak trzustki jest uleczalny. Niestety zdecydowana większość przypadków nie jest diagnozowana we wczesnych etapach choroby, w dużej mierze dlatego, że nie istnieje wiarygodny wczesny test przesiewowy.

Większość osób u których zostaje wykryty rak trzustki uskarżają się na objawy takie jak ból brzucha, jadłowstręt, uczucie pełności, nudności i osłabienie oraz utrata wagi.

Według American Cancer Society „dla wszystkich stadiów raka trzustki łącznie, roczny względny wskaźnik przeżycia wynosi 20%, a wskaźnik pięcioletni wynosi 7%” . Istnieje wiele skutecznych form leczenia: chirurgia, radioterapia, chemioterapia, terapia celowana i immunoterapia.

Zobacz także: Jedzenie które może znacznie przedłużyć Ci życie

Masz nudności i wymioty, szczególnie po zjedzeniu tłustych potraw

Jeśli jednak wielokrotnie doświadczasz nudności i wymiotów, zwłaszcza po zjedzeniu tłustych potraw, takich jak frytki, pizza, a nawet awokado, może to oznaczać, że twoja trzustka nie działa prawidłowo. Trzustka wytwarza enzymy trawienne, które między innymi pomagają organizmowi rozkładać tłuszcz. Choroby wpływające na trzustkę mają tendencję do zakłócania zdolności organizmu do trawienia tłuszczu, co prowadzi do nudności i możliwych wymiotów.

Twoja skóra i oczy są zabarwienia żółtego

Żółtaczka to zażółcenie skóry i oczu, które pojawia się, gdy we krwi gromadzi się bilirubina, składnik żółci. Bilirubina jest wytwarzana przez wątrobę jako produkt rozpadu starych czerwonych krwinek i zwykle jest usuwana z organizmu, gdy pęcherzyk żółciowy uwalnia żółć. Żółć przemieszcza się z pęcherzyka żółciowego przez przewód żółciowy wspólny i przechodzi przez trzustkę. Jeśli drogi żółciowe są zablokowane może wystąpić żółtaczka. Żółtaczka może być oznaką raka trzustki, jeśli guz rośnie w samym centrum trzustki, blokując przewód żółciowy i przepływ żółci.

Czytaj też: Najgorsze nawyki dla twojego żołądka

Twój stolec unosi się na wodzie

Jeśli twój stolec jest oleisty, tłusty, szary lub unosi się na wodzie może to być oznaką choroby trzustki. Zdolności do wytwarzania enzymów trawiennych, które prawidłowo rozkładają tłuszcze zostaje zakłócona. Rezultatem może być dziwnie wyglądający kał.

Jeśli nagle zdiagnozowano u ciebie cukrzycę

Dotyczy to zwłaszcza osób powyżej 50. roku życia i niskiego BMI – wskaźnika masy ciała. Twoja trzustka produkuje insulinę, która reguluje poziom cukru we krwi. Kiedy trzustka jest atakowana przez nowotwór lub chorobę, systemy zaczynają zawodzić i często zdarza się, że osoby nagle chorują na cukrzycę typu 2. Również gwałtowne zmiany stanu cukrzycy bez jednoznacznego uzasadnienia mogą być związane z rakiem trzustki.

Zobacz: Olejki eteryczne łagodzące objawy zgagi

Nagły spadek wagi

Niezamierzona utrata wagi jest częstym objawem raka trzustki. Utrata masy ciała może być spowodowana niepełnym trawieniem z powodu raka lub w wyniku samego nowotworu, np. gdy guz powoduje niedrożność żołądka.

Jeśli doświadczasz bólu brzucha

Ból brzucha lub pleców jest częstym znakiem ostrzegawczym raka trzustki i ostrego zapalenia trzustki. Promieniujący ból, który rozciąga się w kierunku środkowej lub dolnej części pleców, który trwa tygodniami, może być oznaką raka trzustki. Czasami rak trzustki może rozprzestrzenić się na nerwy otaczające trzustkę, co może powodować ból pleców.
Jeśli jednak ból pojawia się nagle, jest intensywny i występuje głównie w środku brzucha, bardziej prawdopodobne jest ostre zapalenie trzustki.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię