Najlepsze olejki eteryczne, enzymy i zioła na siniaki

Siniaki są normalną reakcją na kontuzję ciała. Naczynka krwionośne znajdujące się pod skórą zostają uszkodzone pozostawiając krew uwięzioną pod skórą.

Gdy rana zaczyna się goić, uwięziona krew zostaje wchłonięta przez organizm. Ale za nim do tego dojdzie skóra przybiera kolory od niebieskiego po żółtawy a miejsce boli w momencie dotyku.

1. Arnika (Arnica Montana)

Kwiat arniki to jeden z najpopularniejszych ziołowych środków na siniaki. Wykazano, że przyspiesza gojenie, szybko zmniejsza rozmiar siniaków i przywraca normalny koloryt skóry. Arnika działa również uśmierzająco na ból. Miejscowo olejek eteryczny z arniki może przyspieszyć gojenie się siniaków. Dwa razy dziennie należy nanieść kilka kropli rozcieńczonego olejku eterycznego na nieuszkodzoną, posiniaczoną skórę. Arnika jest również dostępna jako środek homeopatyczny.

Czytaj także: Wyższy poziom omega-3 we krwi wydłuża długość życia o prawie pięć lat

2. Olibanum (Frankincense, Boswellia spp.)

Olibanum (kadzidło) jest zalecane do szybszego zmniejszania wyglądu i rozmiaru siniaków. Jego właściwości przeciwzapalne mogą również pomóc złagodzić ból. Należy nakładać kilka kropli rozcieńczonego olejku eterycznego na nieuszkodzone obszary posiniaczone dwa razy dziennie.

3. Kocanka (Helichrysum italicum)

Nazywana również wiecznym kwiatem, kocanka jest często używana przez aromaterapeutów na siniaki. Kocanka ma właściwości przeciw krwiakowe. Jeśli jest szybko nałożony olejek eteryczny z kocanki na obitą skórę, zmniejsza rozmiar i wygląd siniaków. Łagodzi również stany zapalne. Tak jak w przypadku innych olejków eterycznych należy nanieść na nieuszkodzoną skórę najlepiej natychmiast po urazie.

Zobacz: 10 złych nawyków, które mogą spowodować ślepotę

4. Lawenda (Lavandula officinalis)

Lawenda jest łatwo dostępnym i powszechnie znanym olejkiem eterycznym. Podobnie jak helichrysum, uważa się, że szybka aplikacja po urazie może zmniejszyć siniaki. Zaleca się naniesienie 5 kropli na nieuszkodzoną skórę, w miejscu występowania siniaków. Olejek można również użyć w ciepłym kompresie.

5. Rozmaryn (Rosmarinus officinalis)

Związki przeciwutleniające rozmarynu przyspieszają gojenie i zmniejszają ból. Nigdy nie należy używać rozmarynu bezpośrednio na skórę. Jest on zbyt irytujący. Zawsze należy go połączyć z olejem nośnikowym.

6. Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Ziele dziurawca zwyczajnego jest używane w masażach w celu złagodzenia bólu związanego z siniakami i przyspieszenia czasu rekonwalescencji. Jest również pomocne w minimalizowaniu odleżyn. Ziele dziurawca pomaga także w bólu i siniakach po porodzie chirurgicznym.

Czytaj także: Jaką wodę pić najlepiej? I ile? Przeczytaj koniecznie

7. Kurkuma (Curcuma longa)

Kurkumę wraz z kadzidłem promuje łagodzenie bólu i lepsze gojenie. Kurkuma jest bardziej odpowiedzialna za łagodzenie bólu, ze względu na jej właściwości przeciwzapalne, podczas gdy kadzidło pomogą poprawić wygląd siniaków.

8. Bromelaina

Bromelaina to mieszanka enzymów występujących w ananasie. Enzymy te mają właściwości przeciwzapalne i pomagają zmniejszyć siniaki i obrzęki po nałożeniu na skórę. Doustna bromelaina poprawia ból i obrzęk po ekstrakcji zębów. Na siniaki można nakładać krem lub żel bromelainowy dwa do trzech razy dziennie. Osoby uczulone na ananasa nie powinny stosować bromelainy.

Zobacz: Koniczyna biała – właściwości i zastosowanie

9. Kwercetyna

Podobnie jak bromelaina, kwercetyna jest flawonoidem pochodzącym z owoców. Ma naturalne właściwości przeciwzapalne, które pomagają leczyć siniaki. Kremy lub żele zawierające kwercetynę można stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, zwykle dwa razy dziennie. Zwykle kremy z kwercetyną również zawierają bromelainę i witaminę K.

10. Witamina K

Witamina K wspomaga krzepnięcie krwi. Kremy z witaminą K można stosować miejscowo jako lekarstwo na siniaki. Osoby, które zastosowały żel z witaminą K po zabiegach kosmetycznych, miały mniej siniaków niż osoby, które stosowały placebo. Należy stosować produkty, które wymieniają witaminę K na początku składników.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię