Sekretarz stanu USA krytycznie o nowelizacjach Kpa i ustawy medialnej

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził „głębokie zaniepokojenie” przyjęciem przez polski Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy o radiofonii i telewizji.

„Jesteśmy zaniepokojeni, że polski parlament przyjął prawo, które poważnie ogranicza restytucję mienia osobom ocalonym z Holokaustu oraz tym, których mienie skonfiskowano w czasach komunizmu, a także projektem ustawy, który znacznie osłabia wolność mediów. Nasze wspólne wartości są naszym wspólnym bezpieczeństwem” – napisał na Twitterze szef amerykańskiej dyplomacji.

Z kolei w wydanym oświadczeniu Antony Blinken wezwał prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy lub skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że „poczucie sprawiedliwości, może zapewnić tylko kompleksowa ustawa rozwiązująca sprawę roszczeń”.

Czytaj również: Czy pracodawca może wymagać szczepień przeciw COVID-19 od pracowników?

Antony Blinken odniósł się również do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Jego zdaniem znacząco osłabia ona wolność mediów w Polsce, „na której budowę Polacy tak długo pracowali”. Podkreśłił, że „ustawa uderza bezpośrednio w amerykańskie inwestycje, które zapewniają wspólny rozwój i bezpieczeństwo”.
Wczoraj Sejm przyjął z poprawką Senatu nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego zgodnie z którą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie jej zakwestionowanie, na przykład w sprawie odebranego przed laty mienia. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Sejm przyjął również nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zakłada zmiany w przepisach dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Nowe przepisy umożliwiają przyznanie koncesji jedynie takim podmiotom, których siedziba jest w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnym od osób, instytucji czy firm zagranicznej spoza tego obszaru. Nowelizacja trafi teraz pod obrady Senatu.

Zobacz też: Zdrowy, szczęśliwy umysł potrzebny od zaraz

Trochę historii

Ustawa o radiofonii oraz telewizji nazywana jest inaczej ustawą medialną, określa aktywność radiową oraz telewizyjną. Weszła w życie 29 grudnia 1992 r. Ustawa ustala zadania dla radiofonii i telewizji, a także czuwa nad nadawaniem programów w radiu oraz telewizji. Natomiast w przypadku, gdy dojdzie do naruszenia norm prawnych, nakłada sankcje na określone kanały telewizyjne.

Projekt zmiany ustawy medialnej w Polsce

Posłowie PiS na czele z Markiem Suskim, który jest szefem rady programowej Polskiego Radia, jakiś czas temu wnieśli do Sejmu projekt zmiany Ustawy o radiofonii i telewizji. Zgodnie z ich stanowiskiem ustawa ta ma zapobiec wpływom podmiotów spoza Unii Europejskiej, jak również zapobiec przejęcia  kontroli nad nadawcami RTV.

Czytaj: Jak się poruszać po amerykańskich drogach

Ustawa została wymierzona w TVN?

Pod koniec września 2021 roku wygasa koncesja satelitarna dla TVN24. Warto dodać, że Grupę TVN kupił amerykański koncern Discovery. Artykuł 35 ustawy o radiofonii i telewizji informuje, że udział osób z zagranicy w kapitale zakładowym spółki nie może przekroczyć 49 procent. Jednak przepis ten nie obowiązuje w sytuacji, gdy dana osoba znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Stany Zjednoczone nie należą do tego obszaru, ale TVN kontrolowany jest przez spółkę Polish Television Holding BV, która ma swoją siedzibę w Niderlandach.
Stacja TVN w swoim oświadczeniu stwierdziła, że struktura własnościowa Spółki nie łamie przepisów ustawy medialnej, co jest potwierdzone dzięki ekspertyzom.

IAR/ZSS

Jakie polskie dania dla Amerykanów?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię