USA: prezydent J. Biden polecił udzielenie pomocy Haiti

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden polecił niezwłoczne udzielenie pomocy Haiti, nawiedzonemu przez trzęsienie ziemi.

Akcję ma koordynować Samantha Power, odpowiedzialna w rządzie za pomoc humanitarną. Jak podaje Biały Dom, prezydent jest informowany o sytuacji na Haiti.

Czytaj również: 10 rzeczy, których warto się pozbyć przed przeprowadzką

W trzęsieniu ziemi na Haiti zginęło co najmniej 29 osób – informują tamtejsze służby ratownicze. Premier Haiti Ariel Henry napisał na Twitterze, zniszczenia w południowej części kraju są bardzo duże. Ariel Henry zapowiedział, że rząd zmobilizuje wszystkie środki do walki ze skutkami kataklizmu.

Wiadomo, że trzęsienie o magnitudzie 7,2 zniszczyło budynki w wielu miejscowościach. Epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 10 kilometrów, 150 kilometrów na zachód od stolicy kraju, Port-au-Prince. W regionie tym żyje kilkaset tysięcy ludzi. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia zniszczonych domów, szkół, a także kościoła w mieście Les Anglais. Wstrząs był odczuwalny na sąsiednich wyspach Morza Karaibskiego, gdzie wielu mieszkańców uciekło z domów.

Zobacz też: Paweł Kukiz w ogniu krytyki – opinie i fakty.

W styczniu 2010 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 zniszczyło okolice Port-au-Prince. Zginęło przeszło 200 tysięcy ludzi, a ponad milion straciło dach nad głową. W kraju ogłoszono stan wyjątkowy, który ma potrwać miesiąc.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię