Afganistan – ewakuacja obcokrajowców przyspiesza

Co najmniej 18 tysięcy osób ewakuowano jak dotąd z Afganistanu. Informuje o tym NATO, którego przedstawicielstwo koordynuje akcję prowadzoną na lotnisku w Kabulu. Do wywiezienia są jeszcze dziesiątki tysięcy obcokrajowców oraz afgańskich tłumaczy, ale akcja przebiega w bardzo trudnych warunkach.

Wokół lotniska w Kabulu są teraz tysiące Afgańczyków, którzy chcą dostać się do środka. W pewnym momencie, aby odepchnąć tłum napierający na płot, żołnierze zaczęli strzelać w powietrze. Na samym lotnisku na krótko trzeba było przerwać starty samolotów, ale teraz ruch został wznowiony.

NATO, które koordynuje ewakuację twierdzi, że wywieziono dotychczas 18 tysięcy osób, w tym dyplomatów i obywateli krajów Zachodu oraz Afgańczyków. “Tam na miejscu przecisnąłem się pod bramę lotniska dopiero po kilku godzinach. Wszyscy krzyczeli, a żołnierze musieli użyć gazu łzawiącego. Ja sam się popłakałem” – mówi jeden z Afgańczyków z brytyjskim paszportem, który przyleciał do Frankfurtu.

Czytaj również: 5800 amerykańskich żołnierzy pomaga w ewakuacji z Afganistanu

W trakcie wideokonferencji ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO naciskali, aby ewakuację przedłużyć, bo obecnie ma ona trwać do 31 sierpnia. Wobec chaosu w rejonie lotniska jest jednak mało prawdopodobne, aby w ciągu 10 dni udało się wywieźć wszystkich potrzebujących.

Nad zabezpieczeniem ewakuacji na lotnisku w Kabulu czuwa prawie 6 tysięcy amerykańskich żołnierzy i tysiąc brytyjskich. Polski prezydent także zdecydował, aby wysłać do Afganistanu tysiąc żołnierzy.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię