Mississippi – fakty i ciekawostki

1. Elvis Presley urodził się w Tupelo w stanie Mississippi

Jego dom z dzieciństwa jest otwarty dla zwiedzających. W Mississippi urodził się również B.B. King, Oprah Winfrey, Britney Spears i twórca Muppets Jim Henson.

2. Blues powstał w Mississippi

Styl muzyczny znany jako blues powstał w Mississippi po wojnie secesyjnej. Został zainspirowany pieśniami śpiewanymi przez niewolników pracujących na roli, a także afrykańskimi pieśniami religijnymi.

Czytaj także: Jak się poruszać po amerykańskich drogach

3. Ciasto błotne pochodzi z Mississippi

Mud pie jest o wiele smaczniejszy niż nazwa wskazuje i nie ma nic wspólnego z błotem. Jest zrobiony z czekolady z kruszonką i bitą śmietaną!

4. Mississippi miało jeden z najwyższych wskaźników niewolnictwa w USA

Większość gospodarki była zbudowana wokół rolnictwa plantacyjnego, na którym pracowali niewolnicy. Wojna domowa zakłóciła dochodową (dla właścicieli niewolników) gospodarkę, a znaczną część wzrostu gospodarczego po wojnie można przypisać uwolnionym niewolnikom, którzy oczyszczali ziemię pod uprawy i rozwój.

5. Mississippi jest jednym z najbardziej religijnych stanów w Stanach Zjednoczonych

83% ludności zamieszkującej ten stan to wyznawcy wiary chrześcijańskiej. 89% twierdzi, że religia odgrywa ważną rolę w ich codziennym życiu. W Mississippi jest również więcej kościołów na mieszkańca niż w jakimkolwiek innym stanie w kraju.

Zobacz: 6 przepięknych wodospadów w Illinois wartych zobaczenia

6. Natchez, Mississippi

Natchez w stanie Mississippi jest popularnym miejscem turystycznym dla osób zainteresowanych architekturą i historią „Antebellum South”. Przedwojenne Południe (znane również jako era antebellum lub epoka plantacji) to okres w historii południowych Stanów Zjednoczonych od końca XVIII wieku do początku wojny secesyjnej w 1861 roku. Miasto ma dziesiątki słynnych rezydencji, które są uważane za idealne przykłady architektury południowej, łącznie kilkaset zachowanych zabytków.

7. Mississippi po raz pierwszy znalazło się na mapie w 1695

Słowo Mississippi po raz pierwszy użył francuski odkrywca Robert Cavelier Sieur de La Salle na swojej mapie tego obszaru w 1695 roku.

8. Większość terenów w Mississippi jest pokryta lasami

Mississippi zajmuje 48 430 mil kwadratowych. 63 procent tego terenu jest pokryte lasami co daje 19,5 miliona akrów lasu.

9. Belzoni w stanie Mississippi jest uważane za światową stolicę sumów

W stanie Mississippi znajduje się ponad 100 000 akrów stawów sumowych (catfish). 94% wszystkich sumów hodowanych na farmach w Stanach Zjednoczonych jest hodowanych w Mississippi.

Czytaj: Nowy Meksyk – fakty i ciekawostki

10. Ropa naftowa i gaz ziemny stanowią większość wszystkich minerałów produkowanych w Mississippi

Większość energii elektrycznej w Mississippi pochodzi z elektrowni opalanych węglem i gazem ziemnym oraz w nieco mniejszym stopniu z elektrowni jądrowej w pobliżu Port Gibson.

11. Piwo korzenne zostało wynalezione w Biloxi

W 1898 roku przez Edward Adolf Barq wynalazł root beer. Jego firma Barq’s Root Beer jest obecnie własnością Coca-Coli i ma siedzibę w Atlancie.

12. University of Mississippi jest siedzibą projektu badawczego marihuany

Jedynego takiego projektu w kraju finansowanego przez rząd federalny poświęconego uprawie konopi indyjskich i badaniu skutków leczniczych tej rośliny.

Rzeka Mississippi – ciekawostki i fakty

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię