Chloropiryfos, pestycyd powiązany z uszkodzeniami mózgu u dzieci – trafia na czarną listę!

Administracja Bidena podała, że szeroko stosowany pestycyd – chloropiryfos, stosowany w USA od 1965 roku, trafia na listę zakazanych pestycydów.

Chlorpiryfos stosuje się na wielu uprawach, między innymi na polach uprawnych soi, brokuł, kalafiorów i drzew owocowych. Ekolodzy od dawna bili na alarm, że jest on powiązany z uszkodzeniami mózgu u dzieci. Pesticide Action Network North America i Natural Resources Defense Council już w 2007 roku złożyły petycję do EPA o cofnięcie wszystkich zatwierdzonych poziomów chloropiryfosu w żywności.

Czytaj również: “Znajdź i zabij” to idea szczepionek nowej generacji

Chlorpiryfos działa poprzez blokowanie enzymu, który kontroluje wiadomości przemieszczające się między komórkami nerwowymi. Kiedy enzym jest zablokowany, układ nerwowy nie działa prawidłowo, zabijając szkodniki. Według statystyk EPA chloropiryfos jest najczęściej stosowanym pestycydem tego typu.

Agencja Ochrony Środowiska, EPA, podjęła działania po tym, jak federalny sąd apelacyjny w kwietniu nakazał rządowi ustalenie do 20 sierpnia, czy pestycyd jest bezpieczny, czy też powinien być zabroniony. Chloropiryfos był na radarze EPA od dawna. Podczas administracji Obamy, EPA wydała zakaz używania go, ale cofnęła tę decyzję po objęciu urzędu przez prezydenta Donalda Trumpa w 2017 roku.

„Dzisiaj EPA podejmuje krok w celu ochrony zdrowia publicznego”, powiedział administrator EPA Michael Regan. „Po opóźnieniach i odmowach wcześniejszej administracji, EPA będzie podążać za nauką stawiając zdrowie oraz bezpieczeństwo na pierwszym miejscu”.

Czytaj też: Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

Eddie Bernice Johnson, przewodnicząca Komisji ds. Nauki, Przestrzeni Kosmicznej i Technologii, powiedziała, że cieszy się, „że EPA po raz kolejny stosuje się do najlepszej dostępnej nauki podczas podejmowania krytycznych decyzji regulacyjnych”.

„EPA w końcu podąża za własnymi ustaleniami dotyczącymi tego trującego pestycydu” – powiedziała Allison Johnson, prawniczka Rady Obrony Zasobów Naturalnych.

Rolnicy muszą zaprzestać stosowania pestycydu w ciągu sześciu miesięcy, podała Agencja Ochrony Środowiska. Agencja dodała, że ​​do 2022 roku zdecyduje, czy chloropiryfos może być nadal stosowany na polach golfowych, punktach sprzedaży drzew i do innych celów nierolniczych.

Wizyta u wróżki. Czego możemy się spodziewać?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię