Gdybyśmy sadzili 8 miliardów drzew rocznie przez 20 lat, jak wyglądałaby Ziemia?

Czy masowe sadzenie drzew może rzeczywiście spowolnić zmiany klimatyczne? Karen D. Holl, profesor ekologii renowacyjnej z University of California w Santa Cruz, że ochrona lasów ma sens, ale są inne kroki, które muszą wszyscy podjąć, aby zmniejszyć emisje z paliw kopalnych.

Obecnie na Ziemi żyje prawie 8 miliardów ludzi. Gdyby każda osoba sadziła drzewo każdego roku przez następne 20 lat, dałoby to około 160 miliardów nowych drzew.

Dwutlenek węgla jest głównym gazem powodującym globalne ocieplenie. Poprzez fotosyntezę drzewa i inne rośliny przekształcają dwutlenek węgla z atmosfery w węglowodany, z których powstają łodygi, liście i korzenie. Ilość węgla, jaką drzewo może przechowywać, jest bardzo zróżnicowana. Zależy to od gatunku drzewa, miejsca wzrostu i wieku.

Czytaj także: 7 niedawno odkrytych podwodnych miast świata

Załóżmy, że przeciętne drzewo pochłania 50 funtów dwutlenku węgla rocznie. Gdyby ktoś sadził drzewo co roku przez 20 lat – a każde przeżyłoby, co jest bardzo mało prawdopodobne – te 20 drzew pochłonęłoby około 1000 funtów lub pół tony dwutlenku węgla rocznie.

Przeciętny mieszkaniec Stanów Zjednoczonych produkuje aż 15,5 tony dwutlenku węgla rocznie w porównaniu z 1,9 tony dla przeciętnego mieszkańca Indii. Oznacza to, że gdyby każda osoba w USA posadziła jedno drzewo rocznie, zrównoważyłoby to tylko około 3% dwutlenku węgla, który produkują każdego roku, po tym, jak wszystkie 20 drzew dojrzeje. Ale zrównoważyłoby to 26% dla kogoś w Indiach.

Na Ziemi jest około 3 bilionów drzew, czyli tylko o połowę mniej niż 12 000 lat temu, u początków ludzkiej cywilizacji.

Zobacz: 17 ciekawostek na temat stanów USA

Szacuje się, że każdego roku ludzie ścinają około 15 miliardów drzew. Wiele z tych drzew znajduje się w lasach tropikalnych, ale wylesianie ma miejsce na całej planecie.

Ochrona istniejących lasów ma sens. Nie tylko pochłaniają dwutlenek węgla z drzew i gleby, ale zapewniają siedlisko dla zwierząt. Drzewa mogą dostarczyć ludziom drewna opałowego i owoców. W miastach mogą oferować miejsca zacienione i rekreacyjne.

Sadzenie drzew jest z pewnością częścią rozwiązania problemu zmian klimatycznych, ale nie jedyną. Według ekologów są nawet ważniejsze rzeczy, które człowiek może zrobić, aby spowolnić zmiany klimatyczne.

Ludzie muszą szybko zmniejszyć emisje dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych poprzez przejście na odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna i wiatrowa. Ludzie powinni również zmniejszyć ilość, jaką jeżdżą i latają oraz jeść mniej mięsa, ponieważ mięso ma znacznie większy ślad węglowy na kalorię niż zboża i warzywa.

Zobacz: Uprość swoje życie – 11 kroków do minimalizmu

Profesor Holl zachęca każdego do zostania wolontarium w lokalnej organizacji ochrony przyrody, w której można pomóc chronić i przywracać lokalne siedliska.

Historie Sukcesu | Kinga Korpacz – EXIT Realty Redefined

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię