Kolorado – fakty i ciekawostki

1. Najwięcej lotnisk w USA

W Kolorado znajdują się 192 prywatne lotniska, 73 publiczne lotniska i 1 międzynarodowe lotnisko. Lotnisko w Denver jest uważane za jedno z głównych węzłów turystycznych w USA, podczas gdy lotnisko w Colorado Springs oferuje podróżnym non-stop połączenia z głównymi miastami w całym kraju.

2. Tunel Eisenhowera najwyższy na świecie

Jest to imponujący wyczyn inżynieryjny. Tunel Eisenhowera-Johnsona w Clear Creek został ukończony w 1979 roku. Stoi na wysokości 11578 stóp nad poziomem morza, ma 8690 stóp długości i szacuje się, że każdego dnia przejeżdża przez niego średnio 26 000 pojazdów. Droga w kierunku zachodnim tunelu została nazwana na cześć byłego prezydenta USA Dwighta D. Eisenhowera Droga wiodąca na wschód nosi imię Edwina C. Johnsona, byłego senatora USA, który lobbował na rzecz Kolorado, aby zbudować własną autostradę międzystanową.

3. W Kolorado znajduje się najwyższa wydma na świecie

W mieście Alamosa w Kolorado znajduje się pomnik narodowy The Great Sand Dunes, w którym znajduje się najwyższa wydma na świecie. W sumie pomnik ma 46 000 stóp długości, a niektóre z wydm mierzą 700 stóp wysokości! Uważa się, że wydmy powstały ponad milion lat temu przez silne wody oceaniczne i wiatry.

4. Największy na świecie naturalny basen z gorącymi źródłami znajduje się w Glenwood Springs

Basen o długości dwóch bloków znajduje się po drugiej stronie ulicy od historycznego hotelu Colorado. Był to ulubiony przystanek i miejsce odwiedzin byłego prezydenta Teddy’ego Roosevelta.

5. Budynek Kapitolu Stanu Kolorado jest zbudowany z czerwonego kamienia Beulah

Beulah red to nazwa bardzo charakterystycznej formy marmuru, z której zbudowano Kapitol w Kolorado. Budynek został wzniesiony na początku 1890 roku i otwarty w 1894 roku. Jednak jego wnętrze nie było ukończone aż do 1900 roku. Zostało wykonane w całości z tego rzadkiego materiału wydobytego z jednego miejsca -Beulah w Kolorado. Budynek wykorzystywał całe zaopatrzenie z kamieniołomu i od tego czasu nie znaleziono żadnego innego źródła tego czerwonego marmuru.

6. Florissant Fossil Bed National Monument

Gmina Teller jest domem dla narodowego pomnika skamieniałości – Florissant Fossil Bed National Monument, który ma 34 miliony lat. Znajduje się tutaj szereg wyjątkowo dobrze zachowanych skamieniałości owadów i roślin pochodzących z obszaru eocenu. Głównym powodem, dla którego skamieniałości są tak dobrze zachowane, jest to, że przez lata dochodziło do wielu interakcji z popiołem wulkanicznym z pobliskiego pola wulkanicznego zwanego Thirty-nine Mile (trzydzieści dziewięć mil). Popiół zmieszany z okrzemkami w wodzie i roślinami lub materią owadów, które tam umarły, został zachowany i doskonale skamieniały.

7. Canon City w Kolorado ma największy na świecie most wiszący

Royal Gorge Bridge to monumentalny wyczyn inżynieryjny. Rozciąga się na rzece Arkansas i znajduje się na wysokości 1053 stóp!

8. Leadville City to „najwyższe” miasto w całej Ameryce

Leadville City ma zaszczyt być miastem najwyżej położonym w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się na wysokości 10043 stóp nad poziomem morza.

9. Kolorado jest jedynym stanem, który odmówił organizacji igrzysk olimpijskich!

W 1976 roku Denver miało być gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Zorganizowano głosowanie, aby zadecydować, czy wydarzenie powinno się tam odbyć.62% osób zagłosowało przeciw. Uważali, że będzie to zbyt kosztowne przedsięwzięcie, które spowoduje zbyt duże zanieczyszczenie i że przybędzie zbyt wielu turystów. Igrzyska tego roku odbyły się w Innsbrucku w Austrii.

10. Wąskotorowa kolej Durango i Silverton nadal korzysta z lokomotyw parowych

Kolej wąskotorowa Durango Silverton zbudowana przed 1881 rokiem jest nadal w ciągłym użytkowaniu. Dzisiaj służy jako atrakcja turystyczna. Jest jednym z nielicznych miejsc w całych Stanach Zjednoczonych, które nadal korzystają z lokomotyw parowych. Pierwotnie skonstruowany do transportu rudy srebra i złota z pasma górskiego San Juan. Ostatni oficjalny transport przejechał na tej linii w 1968 roku.

11. Doc Holliday zakończył swoje dni w Greenwood

Johnie Henry „Doc” Holliday, rewolwerowiec i hazardzista był również dobrym przyjacielem Wyatta Earpa. Zabił siedmiu mężczyzn i wziął udział w dziewięciu śmiertelnych strzelaninach w ciągu swojego życia. Wyatt Earp w wywiadzie w 1896 powiedział o nim: „Doktor był dentystą, z którego konieczność zrobiła hazardzistę; dżentelmenem, z którego choroba zrobiła pogranicznego włóczęgę; filozofem, z którego życie zrobiło złośliwego dowcipnisia; wysokim, szczupłym blondynem, prawie martwym przez chorobę i równocześnie najzręczniejszym hazardzistą i najszybszym, śmiercionośnym człowiekiem z pistoletem, którego kiedykolwiek poznałem”.

12. Kolorado stanowi 75% obszaru lądowego USA

Kolorado faktycznie stanowi 75% całego obszaru lądowego Stanów Zjednoczonych. Osiąga to dzięki licznym górom. Średnia wysokość tego stanu to nieco ponad 10 000 stóp.

13. Rząd federalny jest właścicielem ponad 1/3 ziemi w Kolorado

Grunty należące do rządu federalnego to 36,2% (24,1 mln z 66,5 mln akrów). Rząd federalny jest właścicielem nieco ponad jednej trzeciej z 67 milionów akrów stanu Kolorado. Większość tej przestrzeni jest udostępniona do rekreacji, ale 269 000 akrów gruntów publicznych zostało uznanych za „pozbawione dostępu” przez okoliczne grunty prywatne.

14. Możesz być w Kolorado, Arizonie, Nowym Meksyku i Utah w tym samym czasie

Południowo-zachodni róg Kolorado graniczy z Arizoną, Nowym Meksykiem i Utah i jest jedynym miejscem w Ameryce, gdzie spotykają się narożniki czterech różnych stanów.

15. Colfax Avenue w Denver

Colfax Avenue w Denver to najdłuższa nieprzerwanie ulica w Ameryce. Ma długości 26,5 mil i jest najdłuższą ciągłą ulicą handlową w Ameryce.

16. Najwyższą utwardzoną drogą w Ameryce Północnej jest Mount Evans Scenic Byway

Tuż przy I-70 w pobliżu Idaho Springs, droga wznosi się do 14,258 stóp nad poziomem morza. Mount Evans Scenic Byway ma długość 26 mil i zyskuje ponad 7000 stóp (2100 m) wysokości.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię