USA ogłosiły zakończenie misji wojskowej w Afganistanie

Prezydent USA Joe Biden potwierdził zakończenie operacji wycofywania wojsk amerykańskich z Afganistanu i podziękował wszystkim, którzy brali udział w tej operacji.
„W ciągu 17 dni nasza armia przeprowadziła największą operację lotniczą w historii.

Zrobiono to z niezwykłą odwagą, profesjonalizmem i zdecydowaniem. Zakończyła się nasza 20-letnia obecność w Afganistanie” – napisał w oświadczeniu prezydent Joe Biden. Dodał, że ostateczna decyzja o zakończeniu ewakuacji z lotniska w Kabulu zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem została podjęta po rekomendacji dowódców sił amerykańskich.
„Był to najlepszy sposób, by ochronić naszych żołnierzy oraz zapewnić możliwość ewakuacji cywilów i wszystkich, którzy zechcą opuścić Afganistan w nadchodzących tygodniach i miesiącach” – napisał Joe Biden.

Czytaj także: Talibowie – co o nich wiemy

Przypomniał jednocześnie, że uchwalona wczoraj rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywa talibów do dotrzymania obietnic, między innymi zezwolenia na swobodny wyjazd z kraju wszystkim, którzy tego chcą.

Joe Biden zapowiedział dzisiaj na godziny popołudniowe orędzie do narodu, w którym poinformuje Amerykanów o powodach wycofania się z Afganistanu.
W sumie z Afganistanu ewakuowano ponad 120 tysięcy osób, obywateli USA oraz państw sprzymierzonych, a także afgańskich współpracowników międzynarodowego kontyngentu wojskowego i służb dyplomatycznych.

Gdzie Polonia spędziła letnie miesiące?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię