Biden broni decyzji o wycofaniu wojsk w Afganistanie

Joe Biden w telewizyjnym wystąpieniu oświadczył, że nie mógł zgodzić się na wysłanie na wojnę kolejnego pokolenia Amerykanów. Biden przekonywał, że miał do wyboru zakończenie wojny albo jej eskalację.

Podczas wystąpienia w Białym Domu Joe Biden oświadczył, że bierze pełną odpowiedzialność za decyzję o wycofaniu wojsk z Afganistanu. Prezydent USA odrzucił tezę, że gdyby ewakuacja rozpoczęła się wcześniej to byłaby bardziej uporządkowana. „Nie ma takiej ewakuacji kończącej wojnę, którą można przeprowadzić bez wyzwań i zagrożeń jakie przed nami stały” – mówił Biden.

Czytaj: Najbogatsi prezydenci Stanów Zjednoczonych

Prezydent USA przypomniał, że przez 20 lat w Afganistanie służyło 800 tysięcy amerykańskich żołnierzy, ponad 20 tysięcy zostało rannych a ponad 2400 zginęło.

„Wiele rodzin naszych weteranów przeszło przez piekło. Misja za misją, miesiące i lata z dala od rodzin. Nieobecność w czasie urodzin i rocznic, rozwody, problemy finansowe, kłopoty po powrocie do domów” – wymieniał Joe Biden. Amerykański prezydent dodał, że wojna w Afganistanie powinna była zostać zakończona dawno temu.

„Zadajcie sobie pytanie: czy gdyby zamachy 11 września miały początek w Jemenie, czy weszlibyśmy do Afganistanu” – zapytał Biden. Jak dodał, natura zagrożenia terroryzmem się zmieniła i nie wymaga obecności żołnierzy na miejscu.

Do IS-Ch: „Jeszcze z wami nie skończyliśmy” – dodał.

Zobacz: Najpopularniejsze teorie spiskowe Ameryki

Powiedział też, że Ameryka musi zmierzyć się z obecnymi i przyszłymi wyzwaniami, na przykład ze strony Rosji i Chin, a nie toczyć wojny z przeszłości.

Wizyta u wróżki. Czego możemy się spodziewać?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię