Oszuści wykradli tysiące dolarów za pośrednictwem aplikacji mobilnych Bank of America i Zelle

Nowa forma oszustwa uderza w użytkowników popularnej aplikacji do płatności mobilnych, Zelle. Kilka osób straciło tysiące dolarów, nieświadomie wypłacając swoje oszczędności na rzecz oszustów.

Klienci banku Bank of America twierdzą, że oszuści wysyłają wiadomości tekstowe z prośbą o weryfikację dokonanej transakcji. W kilku przypadkach transakcja ta opiewała na kwotę 3500 USD. Naciągnięci klienci dodają, że po odmowie dokonania weryfikacji, otrzymali telefon od „przedstawiciela” banku.

Czytaj także: Najlepsze giełdy i strony inwestycyjne kryptowalut

Pracownik banku poinstruował osoby, że jedyną formą anulowania transakcji i odzyskania pieniędzy jest przesłanie ich na swoje konto Zelle. Po przesłaniu do siebie 3 500 dolarów przez Zelle, pieniądze zniknęły z ich kont. Mimo że transakcja Zelle zawierała każdej z ofiar informacje, pod transakcją pojawiało się również „inne dziwne imię”. Nabrane osoby, mówią, że to był moment, w którym wiedziały, że ktoś przejął ich konto Zelle.

Jedna z ofiar powiedziała, że oszuści mają dopracowany proceder, gdyż „​​numer telefonu został stworzony tak, aby wyglądał jak prawdziwy numer telefonu Bank of America i ​​oszuści używali nawet tej samej muzyki co Bank of America”.

Bogdan Bodezatu, dyrektor ds. badań zagrożeń w Bit Defender powiedział, że „ci napastnicy zdobywają zaufanie ofiar. Ofiary myślą, że rozmawiają z bankiem, ponieważ telefon komórkowy pokazuje, że dzwonią do nich z numeru banku”. Bodezatu dodaje, że oszuści podszywają się pod banki, wysyłając SMS-y i numery telefonów, używając taniego oprogramowania, które przekierowuje połączenie na określony numer komórkowy lub stacjonarny.

Czytaj: Najlepsze portfele na kryptowaluty 2021 roku

Eksperci twierdzą, że napastnicy mogli być już wcześniej w posiadaniu informacje o ofierze, badając ich media społecznościowe, a także mogą mieć dane logowania zdobyte za pośrednictwem oprogramowania, którego hakerzy używają do łamania haseł i zdobywania danych użytkowników.

Bank of America i Zelle wystosowały oświadczenie w którym podają: „Przypominamy klientom, że nie powinni przekazywać poufnych informacji o koncie niezidentyfikowanym osobom. Bank of America i inne legalne firmy nie proszą o poufne informacje o koncie, takie jak hasła lub kody uwierzytelniające. Wdrożyliśmy szereg środków, aby proaktywnie ostrzegać klientów przed oszustwami i okresowo kontaktujemy się z klientami z informacjami o tym, jak zachować bezpieczeństwo i unikać oszustw”.

Zobacz: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

Eksperci dodają, że zawsze lepiej jest rozłączyć się i zadzwonić do banku, aby upewnić się, że rozmawiasz z prawdziwym bankiem. Nigdy nie należy używać tego samego hasła. Jeśli Twoje hasło do poczty e-mail zostanie złamane i jest takie samo jak w twoim banku, oszuści mogą wtedy dostać się również na twoje konto bankowe. Spróbuj stworzyć jedno hasło dla każdej usługi i tak różne, jak to jest tylko możliwe. I nigdy nie podawaj nieznajomym kodów otrzymanych przez telefon.

W oświadczeniu Bank of America twierdzi, że poszkodowanym osobom oddał 3 500 USD.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię