Najlepsze miejsca do obserwacji gwiazd w Ameryce

Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba (IDA) to organizacja non-profit z siedzibą w Arizonie. Jej misją od 1988 roku jest „ochrona i zachowanie nocnego nieba dla obecnych i przyszłych pokoleń”. Obecnie istnieje 150 certyfikowanych miejsc ciemnego nieba w 21 krajach na całym świecie.

Oto 10 najlepszych w USA:

1. Big Bend National Park

Znany z zapierających dech w piersiach widoków i szlaków turystycznych, Park Narodowy Big Bend w południowo-zachodnim Teksasie to jedno z najlepszych miejsce do podziwiania nocnego nieba w USA. Park znajduje się daleko od głównych obszarów miejskich, dlatego nie ma zbyt dużego zanieczyszczenia światłem.

Big Bend National Park

2. Great Sand Dunes National Park and Preserve

Suche powietrze w parku i wysokie wzniesienie w połączeniu z niewielkim zanieczyszczeniem światłem sprawiają, że jest to idealne miejsce do oglądania gwiazd w Kolorado.

3. Glacier National Park

Park Narodowy Glacier w Montanie to jeden z najpiękniejszych parków narodowych w kraju, znany z surowych Gór Skalistych i dziewiczych jezior. Jest to również wspaniałe miejsce do oglądania gwiazd.

4. Joshua Tree National Park

Z niektórymi obszarami sięgającymi 5000 stóp (1524 m) nad poziomem morza, ten Międzynarodowy Park Ciemnego Nieba jest doskonałym miejscem do obserwacji gwiazd. Cottonwood Campground jest perfekt miejscem do obserwacji Drogi Mlecznej.

5. Chaco Culture National Historical Park

To historyczne miejsce w stanie Nowy Meksyk dąży do zapewnienia takich samych warunków oglądania dzisiejszemu pokoleniu, jakimi ludzie Chacoan cieszyli się tysiące lat temu. Park również oferuje szereg publicznych programów astronomicznych.

6. Central Idaho Dark Sky Reserve

Centralny Rezerwat Ciemnego Nieba w Idaho jest jedynym Międzynarodowym Rezerwatem Ciemnego Nieba w USA. Prawie 1500 mil kwadratowych w malowniczych Górach Sawtooth czyni go idealnym miejscem na obserwację gwiazd.

7. Grand Canyon National Park

Wielki Kanion w Arizonie jest już obowiązkową wizytą ze względu na niesamowite widoki i oszałamiające szlaki, ale powinien również znaleźć się na liście wszystkich obserwatorów gwiazd.

Grand Canyon National Park

8. Great Basin National Park

Jeden z najmniej odwiedzanych parków narodowych w kraju. Park Narodowy Great Basin w stanie Nevada, oferuje jedno z najciemniejszych nieb w USA, a Mather Overlook to świetne miejsce, by zatrzymać się i popatrzeć na gwiazdy.

9. Cherry Springs State Park

Jedyne desygnowane Międzynarodowe Ciemne Niebo w stanie Pensylwania. Cherry Springs State Park oferuje doskonałe warunki do obserwacji gwiazd przez 60-85 nocy w roku. Optymalnie zlokalizowane domki letniskowe pozwalają miłośnikom gwiazd obserwować gwiazdy i nocne niebo bez przemierzania zbyt wielu mil.

Cherry Springs State Park

10. Death Valley National Park

Po ulepszeniu oświetlenia zewnętrznego i obiektów edukacyjnych dla odwiedzających nocne niebo, Death Valley wszedł na listę IDA. Mesquite Flat Sand Dunes są popularnym miejscem dla fotografów nocnego nieba, a także Harmony Borax Works z sugestywnym zabytkowym wozem na muły.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię