10 pokarmów spalających tłuszcz

Ostatni rok nie był łatwy w utrzymaniu zdrowej wagi. Kwarantanna, praca z domu, pozamykane siłownie i podjadanie niezdrowych przekąsek u wielu odbija się dodatkowymi kilogramami.

Oto 10 pokarmów spalających tłuszcz:

1. Szparagi

Zawierają błonnik, kwas foliowy oraz witaminy A, C i K. Szparagi oferują również asparaginę, aminokwas, który pomaga organizmowi magazynować energię w mięśniach zamiast w tłuszczu, a także fruktooligosacharydy – diuretyki, które sprzyjają utracie wagi.

2. Awokado

Oprócz przeciwutleniaczy, miedzi, magnezu, manganu, niacyny i ryboflawiny, awokado jest pełne zdrowych tłuszczów – takich, które utrzymują serce w zdrowiu i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Wysoka zawartość błonnika w awokado również zapewnia uczucie sytości i zmniejsza apetyt!

3. Fasola

Oprócz tego, że jest bogata zarówno w błonnik, jak i białko, fasola – zwłaszcza fasola biała i nerkowce – zawiera oporną skrobię, która może potencjalnie zwiększać ilość tłuszczu zużywanego na energię i zapobiegać tworzeniu się nowych komórek tłuszczowych.

4. Jagody

Jagody są naładowane witaminą C, potasem i błonnikiem. Badanie z 2009 roku sugeruje, że jagody mogą wpływać na geny regulujące spalanie i magazynowanie tłuszczu, prawdopodobnie ze względu na wysoki poziom przeciwutleniaczy i antocyjanów. Oprócz utraty wagi jagody mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu i kontrolować poziom glukozy.

5. Kardamon

Kardamon ma zdolność do zmniejszania wzdęć i ograniczania głodu, ale badania sugerują również, że może zwiększyć metabolizm i zmniejszyć retencję wody, a zawartość melatoniny zachęca do spalania tłuszczu.

6. Papryka chili

Papryczki chili zawierają związek chemiczny zwany kapsaicyną, który oprócz łagodzenia przewlekłego bólu, może również przyspieszać metabolizm, poprawiać trawienie i ograniczać apetyt. Kapsaicyna też jest przeciwutleniaczem.

7. Cynamon

Cynamon ma wiele zalet. Może obniżać ciśnienie krwi i cholesterol, a także zwiększać działanie insuliny i metabolizm dzięki swoim właściwościom przeciwdrobnoustrojowym i przeciwpasożytniczym.

8. Jajka

Żółtka zawierają składniki odżywcze przyspieszające metabolizm, które mogą pomóc w redukcji zarówno tkanki tłuszczowej, jak i złego cholesterolu. Dodatkowo są niskokaloryczne i bogate w białko.

9. Ryba

Jednymi z najlepszych źródeł witaminy D są ryby, w tym łosoś, tuńczyk, dorsz, śledź i sardynki. Spożycie witaminy D jest powiązane z utratą wagi. Ryby są również chudym źródłem białka, które jest bogate w korzystne kwasy tłuszczowe omega-3.

10. Arbuz

Arbuz zawiera wysoki poziom L-argininy. Aminokwas L-arginina stymuluje metabolizm, zwiększa HGH, dodaje energii i minimalizuje tkankę tłuszczową (tłuszcz brzuszny) – wszystko to może pomóc w utracie wagi. Oprócz L-argininy arbuz zawiera witaminy A i C, a ponieważ składa się głównie z wody, jest zarówno sycący, jak i niskokaloryczny.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię