II Wojna Światowa w liczbach

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w czasie sześciu lat trwania II Wojny Światowej zginęło ponad 60 milionów ludzi, co stanowiło około 3% całkowitej liczby ludności na świecie w tym okresie.

Liczba ofiar śmiertelnych jest szacunkowa i waha się w zależności od źródła, pomiędzy ponad 50 a 80 milionami ofiar.

Liczba 80 milionów ofiar śmiertelnych zawiera również zmarłych w wyniku chorób i głodu związanego z wojną.
Całkowita liczba zabitych cywili wyniosła około 50 – 55 milionów ludzi, z czego od 19 do 28 milionów zmarło w wyniku głodu i chorób. Liczba ofiar militarnych wynosiła od 21 do 25 milionów, w tym około 5 milionów zmarłych w niewoli jeńców wojennych.

Badania przeprowadzone w Rosji po rozpadzie ZSRR doprowadziły do rewizji dotychczasowych szacunków na temat ofiar wojny z krajów Związku Radzieckiego. Według rządu rosyjskiego straty ludzkie ZSRR wewnątrz jego powojennych granic wyniosły 26.6 milionów osób.

W sierpniu 2009 rok IPN oszacował, że liczba polskich ofiar II wojny światowej wyniosła pomiędzy 5.6, a 5.8 miliona ludzi.
Historyk Rüdiger Overmans z Militärgeschichtliches Forschungsamt (MGFA) opublikował w 2000 roku badanie, w którym szacuje, że militarne straty ludzkie Niemiec – zabitych i zaginionych wyniosły 5.3 miliony osób.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię