Ryzyko udaru jest wyższe w specyficznej grupie osób poniżej 60. roku życia

Według American Heart Association spędzanie ponad ośmiu godzin w pozycji siedzącej z niewielką ilością ćwiczeń może zwiększyć ryzyko udaru.

Osoby te są siedem razy bardziej narażone na udar niż osoby, które spędzały mniej niż cztery godziny siedząc i co najmniej 10 minut ćwicząc każdego dnia.

W swojej analizie naukowcy uwzględnili informacje dotyczące zdrowia 143 000 osób dorosłych z badania Canadian Community Health Survey. Naukowcy obserwowali uczestników średnio przez 9,4 roku, którzy byli w wieku 40 lat i starsi bez wcześniejszego udaru mózgu.

Czytaj również: Codzienne palenie papierosów i picie alkoholu wpływa na wiek mózgu

„Uważa się, że czas siedzący zaburza metabolizm glukozy, lipidów i przepływ krwi oraz nasila stan zapalny w organizmie” – powiedział główny autor badania, dr Raed Joundi, naukowiec kliniczny z McMaster University w Ontario w Kanadzie. „Zmiany te z biegiem czasu mogą mieć niekorzystny wpływ na naczynia krwionośne i zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu”.

Spośród 2965 udarów, które wystąpiły u uczestników w okresie badania 90% stanowiły udary niedokrwienne. „Są to najczęstsze rodzaje udarów”, powiedział Joundi, „i zdarzają się, gdy tętnica dostarczająca krew do mózgu jest zablokowana”. Dodał, że jeśli udar nie zostanie szybko wyleczony, komórki mózgowe w tym obszarze mogą zacząć obumierać z powodu braku tlenu.

Zobacz też: Choroby przenoszone przez kleszcze

Kerry Stewart, profesor medycyny w Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore w stanie Maryland, który nie był zaangażowany w badanie powiedział, że jest wiele znak wskazujących, że ktoś może mieć udar. Częste objawy obejmują uczucie osłabienia rąk, nóg lub twarzy, szczególnie jeśli uczucie to jest izolowane po jednej stronie ciała. Stewart dodaje, że niewyraźna mowa i trudności z widzeniem lub słyszeniem to inne objawy udaru mózgu. Według Stewarta należy również zwrócić uwagę na nagłe silne bóle głowy. Jeśli nie są one powiązane z żadnymi innymi znanymi chorobami, może to być również objaw udaru mózgu.

Czytaj: 20 ciekawostek żywieniowych i zdrowotnych

Naukowcy stwierdzają, że zwiększenie aktywności fizycznej przy jednoczesnym skróceniu czasu siedzącego może pomóc zmniejszyć ryzyko udaru. Wystarczy zacząć od dłuższego stania, a mniej siedzenia i wprowadzania drobnych zmian w swojej rutynie, takich jak chodzenie po schodach zamiast korzystania z windy.

Według American Heart Association dorośli powinni wykonywać co najmniej 150 minut tygodniowo aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności. Joundi powiedział, że idealnie byłoby, gdyby ta aktywność odbywała się w okresach dłuższych niż 10 minut na raz, aby podnieść tętno i spocić się.

„Poprawa aktywności fizycznej jest tylko jednym z ważnych elementów zmniejszania ryzyka udaru i daje efekty wraz z pożywną dietą, rzuceniem palenia oraz diagnozowaniem i leczeniem stanów takich jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca”, dodał doktor Joundi.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię