Kontrowersyjna ustawa w Teksasie. Departament Sprawiedliwości stanął po stronie kobiet

Prokurator generalny w swoim oświadczeniu powiedział, że prokuratorzy federalni nadal pilnie badają możliwości zakwestionowania nowego prawa Teksasu, które zakazuje większość aborcji. Dodając, że nie będzie tolerować przemocy wobec nikogo, kto próbuje dokonać aborcji w Teksasie. Prawo zabrania aborcji, gdy w embrionie zostanie wykryta aktywność serca. Zwykle dzieje się to około szóstego tygodnia ciąży.

Prokurator generalny Merrick Garland powiedział, że Departament Sprawiedliwości „chroni tych, którzy chcą uzyskać lub zapewnić usługi w zakresie zdrowia reprodukcyjnego” na mocy prawa federalnego znanego jako Ustawa o swobodnym dostępie do klinik – Freedom of Access to Clinic Entrances Act.

Czytaj również: Zmiany klimatyczne stoją za 37% globalnych zgonów spowodowanych upałami

Garland dodał, że w trakcie badania przez prokuratorów federalnych możliwości zakwestionowania nowego prawa, Departament Sprawiedliwości będzie egzekwował prawo federalne „w celu ochrony konstytucyjnych praw kobiet i innych osób, w tym dostępu do aborcji”.

Prawo federalne, powszechnie znane jako FACE Act, zabrania fizycznego utrudniania lub używania groźby czy siły w celu zastraszenia lub ingerowania w decyzje osób poszukujących usług z zakresu zdrowia reprodukcyjnego. Prawo zabrania również niszczenia mienia w klinikach aborcyjnych i innych ośrodkach zdrowia reprodukcyjnego.

Zobacz: Kariera zgodna z Twoim znakiem zodiaku

Nowe prawo Senat Bill 8, które weszło w życie w Teksasie nakazuje aborcji po około sześciu tygodniach ciąży. Prawo pozwala prywatnym obywatelom pozwać dostawców – kliniki, lekarzy, apteki- aborcji i każdego, kto pomaga kobiecie uzyskać aborcję – w tym tych, którzy podwożą kobietę do kliniki lub zapewniają pomoc finansową w celu uzyskania aborcji. Każdy prywatny obywatel może wnieść pozew do sądu, nawet osoby nie znające osoby pozywane. Prywatni Prawo nie przewiduje wyjątków w sprawach dotyczących gwałtu lub kazirodztwa.

Prawo wprawdzie dopuszcza aborcje ze względów zdrowotnych, ale wyjątki są wąskie, dopuszczając przerwanie ciąży tylko wtedy, gdy ciąża mogłaby zagrozić życiu matki lub doprowadzić do „istotnego i nieodwracalnego upośledzenia głównej funkcji organizmu”

Czytaj też: Teksas – fakty i ciekawostki

„Departament zapewni wsparcie ze strony organów ścigania federalnego, gdy klinika aborcyjna lub ośrodek zdrowia reprodukcyjnego zostaną zaatakowane”, powiedział Garland. „Nie będziemy tolerować przemocy wobec osób starających się uzyskać lub zapewnić usługi w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, utrudnień fizycznych lub uszkodzeń mienia, które są naruszeniem ustawy FACE”.

Teksas nie jest pierwszym stanem, który wprowadził potocznie nazwane prawo „bicia serca”. Georgia, Mississippi, Kentucky i Ohio również uchwaliły podobne przepisy, ale te prawa stanowe zostały wstrzymane przez prawne wyzwania i nie zostały wdrożone. Prawo w Teksasie jest jedynym, które weszło w życie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię