Według raportu University of Washington oficjalna liczba zgonów z powodu koronawirusa jest znacznie zaniżona

Badanie University of Washington sugeruje, że liczba zgonów z powodu COVID-19 jest znacznie wyższa niż oficjalne raporty podają.

Zespół naukowców z University of Washington Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) znalazł dowody które sugerują, że liczba osób, które zmarły z powodu COVID-19, jest znacznie wyższa, niż wskazywałyby oficjalne raporty.

Dowody te znaleźli po przeprowadzeniu analizę zgonów z powodu COVID-19 w poszczególnych krajach, która obejmuje czynniki związane z pandemią jako całością.

Czytaj również: Czy maski chirurgiczne mają datę ważności?

Większość ekspertów medycznych zaangażowanych w obecną pandemię zgadza się, że liczba osób, które zmarły z powodu COVID-19, jest wyższa niż wskazują oficjalne raporty. Eksperci uważają, że wiele osób które zmarły podczas pandemii w akcie zgonu nie miały napisane jako przyczyny śmierci COVID-19 lecz inne choroby lub przyczyny.

Prace naukowców z IHME obejmowały przeglądanie zapisów zgonów dla każdego kraju z okresu obejmującego pandemię, a następnie porównanie tych liczb ze średnią liczbą zgonów w ciągu ostatnich kilku lat. Następnie przyjęto, że liczby przekraczające średnią można przypisać COVID-19 lub innym czynnikom związanym z pandemią, takim jak zwiększone prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka z powodu strachu przed szukaniem leczenia podczas pandemii.

Zobacz: Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

Na potrzeby swojego badania, naukowcy policzyli zgony na całym świecie tydzień po tygodniu, biorąc pod uwagę sześć czynników powodujących śmiertelność:

  • całkowitą liczbę oficjalnych zgonów z powodu COVID-19,
  • wzrost zgonów z powodu opóźnionego leczenia innych dolegliwości,
  • wzrost zgonów z powodowany zaburzeniami psychicznymi – depresja,
  • zmniejszenie liczby zgonów z powodu mniejszej liczby wypadków z urazami, takich jak wypadki samochodowe z powodu pandemii,
  • zmniejszenie liczby zgonów z powodu mniejszego rozprzestrzeniania się innych chorób, takich jak grypa
  • zmniejszenie liczby zgonów spowodowanych przez osoby, które by umarły z innych dolegliwości, takich jak choroby przewlekłe, ale zostały wymienione jako zgony z powodu COVID-19.

Po przeanalizowaniu danych naukowcy odkryli poważne rozbieżności między oficjalnymi liczbami zgonów a tymi, które znaleźli w swoich obliczeniach. Na przykład Egipt odnotował nieco ponad 13 000 zgonów, podczas gdy liczba IHME sięgnęła 170 000. Innym przykładem była Rosja – tamtejsi urzędnicy zgłosili nieco ponad 100 000 zgonów, podczas gdy zespół IHME stwierdził, że liczba ta prawdopodobnie przekroczyła 600 000. Naukowcy odkryli również, że faktyczna liczba ofiar śmiertelnych w Stanach Zjednoczonych jest prawdopodobnie prawie dwukrotnie wyższa niż oficjalne raporty – 586 tysięcy. Według IHME jest bardziej prawdopodobne, że liczba jest bliższa 905289.

Czytaj: Wiosną 2022 COVID-19 może być “opanowany”. Jest jeden warunek.

Naukowcy podsumowali, że szacunki dotyczące liczby zgonów na całym świecie są znacznie niższe niż rzeczywiste zgony. WHO podała, że ​​liczba ofiar śmiertelnych na całym świecie (która została obliczona na podstawie oficjalnych danych każdego kraju) na dzień 6 maja wyniosła 3,25 miliona osób. Zespół IHME stwierdził, że liczba ta jest prawdopodobnie bliższa 6,93 miliona.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię