Chcesz iść do kina lub restauracji w tym amerykańskim mieście? Musisz pokazać dowód szczepienia

Mieszkańcy Nowego Jorku, którzy chcą pójść do restauracji czy do kina, muszą okazać dowód, że zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Władze miasta rozpoczęły egzekwowanie restrykcyjnych przepisów, które mają ułatwić walkę z pandemią koronawirusa.

Obowiązek przyjęcia co najmniej jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 dotyczy pracowników i klientów restauracji, barów, kawiarni, kin i teatrów, muzeów, sal koncertowych, obiektów sportowych, siłowni i centrów handlowych. Regulacje nie dotyczą osób poniżej 12. roku życia oraz tych, które przebywają w restauracji czy innym punkcie usługowym poniżej 10 minut, na przykład by skorzystać z toalety albo odebrać zamówienie na wynos. Wyjątkiem objęte są też kościoły, biura i kluby osiedlowe.

Zobacz też: Michigan – fakty i ciekawostki

Przepisy dotyczące obowiązku zaszczepienia dla osób przebywających w pomieszczeniach zamkniętych weszły w życie połowie sierpnia. Do tej pory nie były jednak egzekwowane. Od dziś służby miejskie Nowego Jorku będą sprawdzać, czy właściciele przedsiębiorstw i instytucji objętych obowiązkiem szczepień wymagają ich od swoich pracowników i klientów – albo w formie papierowej karty szczepienia, albo w aplikacji telefonicznej. Jeśli tego nie robią, otrzymają karę finansową – od 1000 dolarów za pierwsze przewinienie do kilku tysięcy za kolejne.

Czytaj również: Pijawki lekarskie w dawnej medycynie i dziś

Do tej pory kontrolerzy wystawili kilkadziesiąt mandatów.
Obowiązek szczepień budzi w USA kontrowersje. W sondażu Gallupa 53 proc. Amerykanów poparło wymaganie dowodu szczepienia w barach czy restauracjach, 47 proc. było przeciw.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię