Jak zanieczyszczenia środowiska wpływają na nasze zdrowie

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Columbia University Mailman School of Public Health, Ludwig Maximilian University i Hasselt University pokazuje dowody na osiem charakterystycznych cech towarzyszących ekspozycji na zanieczyszczenia chemiczne, które mają negatywny wpływ na organizm.

Naukowcy te cechy nazywają „szlakami biologicznymi”, które przyczyniają się do występowania wielu chorób.

Czytaj również: Zmiany klimatyczne stoją za 37% globalnych zgonów spowodowanych upałami

„Każdego dnia dowiadujemy się więcej o tym, jak narażenie na zanieczyszczenia w powietrzu, wodzie, glebie i żywności szkodzi zdrowiu ludzkiemu” – powiedziała autorka badań dr n. Med. Andrea Baccarelli, przewodniczący Environmental Health Sciences w Columbia Mailman School. „Jednak mniej zrozumiałe są specyficzne szlaki biologiczne, poprzez które te substancje chemiczne uszkadzają nasze ciała”.

Nieustannie jesteśmy narażeni na mieszankę zanieczyszczeń, które prowadzą do zmian w naszym organizmie. Zanieczyszczenia mają wpływ na regulację ekspresji genów, trenują i kształtują nasz układ odpornościowy, wywołują reakcje fizjologiczne oraz określają samopoczucie i chorobę.

Zobacz: Kariera zgodna z Twoim znakiem zodiaku

Naukowcy wyodrębnili osiem głównych cech wpływu zanieczyszczenia środowiska na nasz organizm:

1. Stres oksydacyjny i stany zapalne

Kiedy ochrona antyoksydacyjna jest wyczerpana, dochodzi do zapalenia, śmierci komórek i uszkodzenia narządów.

2. Zmiany i mutacje genomu

Nagromadzenie błędów DNA może wywołać raka i inne choroby przewlekłe.

Czytaj: Recykling – co musisz wiedzieć

3. Zmiany epigenetyczne

Zmiany epigenetyczne zmieniają syntezę białek odpowiedzialnych za rozwój w dzieciństwie i regularne funkcjonowanie organizmu.

4. Dysfunkcja mitochondriów

Awaria w komórkowej elektrowni może zakłócać rozwój człowieka i przyczyniać się do chorób przewlekłych.zmianyzmiany

5. Zaburzenia endokrynologiczne

Substancje chemiczne występujące w środowisku, żywności i produktach konsumpcyjnych zakłócają regulację i prawidłowe funkcjonowanie hormonów oraz przyczyniają się do wielu chorób.

Czytaj: Czy można odnieść sukces bez wykształcenia?

6. Zmieniona komunikacja międzykomórkowa

Wpływa na receptory sygnalizacyjne i inne środki, za pomocą których komórki komunikują się ze sobą, w tym na neurotransmisję.

7. Zmienione zbiorowiska mikrobiomów

Brak równowagi w populacji bakterii i innych mikroorganizmów w naszym organizmie może uczynić nas podatnymi na alergie i infekcje.

8. Upośledzona funkcja układu nerwowego

Mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczenia powietrza docierają do mózgu przez nerw węchowy i mogą zakłócać procesy poznawcze.

Nie wszystkie narażenia środowiskowe są szkodliwe. Naukowcy zauważają, że udowodniono, że kontakt z naturą ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka.

Witold Casetti – CSC Global Education S.A.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię