QAnon – co warto wiedzieć o tej tajemniczej organizacji

QAnon (znany również jako Q) jest anonimową osobą lub grupą osób twierdzącą, że ma dostęp do pilnie strzeżonych tajemnic państwowych USA.

Od roku 2017 osoby podpisujące się jako „Q” publikowały w serwisach internetowych zezwalających na anonimowe umieszczanie informacji, wiadomości o rzekomej, toczącej się wojnie administracji Donalda Trumpa wspieranej przez Siły Zbrojne USA z tajemniczą, bliżej nieokreśloną, organizacją lub grupą przestępczą o charakterze ogólnoświatowym, która usiłuje skorumpować i podporządkować sobie najważniejsze instytucje i państwowe różnych krajów świata – w tym USA. Osoby podpisujące się pod „Q” twierdzą, że publikowane przez nich informacje mają przygotować społeczeństwa światowych państw na ujawnienie skali korupcji – swój plan nazywają „The Storm”.
Wiadomości, które są przekazywane przez „Q” mają kilka charakterystycznych cech. Zawierają wiele skrótów myślowych i niejednoznacznych sformułowań. Składają się też bardzo często z wielu pytań, niekiedy bardzo ogólnych, które w myśl metody sokratycznej mają naprowadzić odbiorców do uzyskania odpowiedzi.

Czytaj także: Największe skandale finansowe stulecia

Niektóre z teorii głoszonych przez QAnon:

• Skorumpowane przez grupę przestępczą znane osoby (celebryci, urzędnicy, politycy) mają niejednokrotnie brać udział w przemycie ludzi, wykorzystywaniu seksualnym kobiet i dzieci, oraz przestępstwach związanych ze skrajnie niemoralnymi rytuałami satanistycznymi
• Według organizacji, rząd USA odpowiada za stworzenie wirusa HIV
• Koronawirus został stworzony celowo przez rząd jednego z państw aby wywołać ogólnoświatowa pandemię
• Angela Merkel ma być rzekomo wnuczką Adolfa Hitlera.
• Rządy państw zostały celowo nakłonione przez tajemnicza organizację do wydania nieskutecznych i szkodliwych szczepionek przeciwko SARS-COV-2 nie dopuszczając innych, rzekomo skutecznych leków

Czytaj: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

Według przypuszczeń tajemniczym „Q” może być wysoko postawiony urzędnik państwowy USA, być może nawet ktoś z bliskiego otoczenia prezydenta; członek wojskowego wywiadu, sam Donald Trump, lub zbiór różnych, niepowiązanych ze sobą osób publikujących swoje wiadomości w ramach „trollingu”.

Teorie QAnon znajdują coraz więcej zwolenników, którzy jednoczą się w mediach społecznościowych. Wpływ jaki owe informacje wywołują w społeczeństwie jest realnym zagrożeniem – m.in. zwolenników QAnon można było dostrzec w ataku przeprowadzanym na Kapitol w styczniu 2021 roku. Szczególnie rozpoznawalny był 32 letni Jake Angeli z Arizony który przedstawiał się jako „Szaman QAnon”. Przypuszcza się również, że za wieloma demonstracjami czy wręcz rozruchami przeciwników obostrzeń i szczepień związanych z pandemią koronawirusa również stoją zwolennicy QAnon.

Czytaj też: Talibowie – co o nich wiemy

30 maja 2019 roku oddział FBI w Phoenix uznał w opublikowanym biuletynie informacyjnym, że QAnnon jest organizacją spiskową o charakterze antyrządowym, która wykazuje poważny potencjał do motywowania ludzi do aktów przemocy i popełniania przestępstw.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię