QAnon (znany również jako Q) jest anonimową osobą lub grupą osób twierdzącą, że ma dostęp do pilnie strzeżonych tajemnic państwowych USA.
Od roku 2017 osoby podpisujące się jako „Q” publikowały w serwisach internetowych zezwalających na anonimowe umieszczanie informacji, wiadomości o rzekomej, toczącej się wojnie administracji Donalda Trumpa wspieranej przez Siły Zbrojne USA z tajemniczą, bliżej nieokreśloną, organizacją lub grupą przestępczą o charakterze ogólnoświatowym, która usiłuje skorumpować i podporządkować sobie najważniejsze instytucje i państwowe różnych krajów świata – w tym USA. Osoby podpisujące się pod „Q” twierdzą, że publikowane przez nich informacje mają przygotować społeczeństwa światowych państw na ujawnienie skali korupcji – swój plan nazywają „The Storm”.
Wiadomości, które są przekazywane przez „Q” mają kilka charakterystycznych cech. Zawierają wiele skrótów myślowych i niejednoznacznych sformułowań. Składają się też bardzo często z wielu pytań, niekiedy bardzo ogólnych, które w myśl metody sokratycznej mają naprowadzić odbiorców do uzyskania odpowiedzi.
Czytaj także: Największe skandale finansowe stulecia
Niektóre z teorii głoszonych przez QAnon:
• Skorumpowane przez grupę przestępczą znane osoby (celebryci, urzędnicy, politycy) mają niejednokrotnie brać udział w przemycie ludzi, wykorzystywaniu seksualnym kobiet i dzieci, oraz przestępstwach związanych ze skrajnie niemoralnymi rytuałami satanistycznymi
• Według organizacji, rząd USA odpowiada za stworzenie wirusa HIV
• Koronawirus został stworzony celowo przez rząd jednego z państw aby wywołać ogólnoświatowa pandemię
• Angela Merkel ma być rzekomo wnuczką Adolfa Hitlera.
• Rządy państw zostały celowo nakłonione przez tajemnicza organizację do wydania nieskutecznych i szkodliwych szczepionek przeciwko SARS-COV-2 nie dopuszczając innych, rzekomo skutecznych leków
Czytaj: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji
Według przypuszczeń tajemniczym „Q” może być wysoko postawiony urzędnik państwowy USA, być może nawet ktoś z bliskiego otoczenia prezydenta; członek wojskowego wywiadu, sam Donald Trump, lub zbiór różnych, niepowiązanych ze sobą osób publikujących swoje wiadomości w ramach „trollingu”.
Teorie QAnon znajdują coraz więcej zwolenników, którzy jednoczą się w mediach społecznościowych. Wpływ jaki owe informacje wywołują w społeczeństwie jest realnym zagrożeniem – m.in. zwolenników QAnon można było dostrzec w ataku przeprowadzanym na Kapitol w styczniu 2021 roku. Szczególnie rozpoznawalny był 32 letni Jake Angeli z Arizony który przedstawiał się jako „Szaman QAnon”. Przypuszcza się również, że za wieloma demonstracjami czy wręcz rozruchami przeciwników obostrzeń i szczepień związanych z pandemią koronawirusa również stoją zwolennicy QAnon.
Czytaj też: Talibowie – co o nich wiemy
30 maja 2019 roku oddział FBI w Phoenix uznał w opublikowanym biuletynie informacyjnym, że QAnnon jest organizacją spiskową o charakterze antyrządowym, która wykazuje poważny potencjał do motywowania ludzi do aktów przemocy i popełniania przestępstw.