Demokraci pracują nad podniesieniem stawek podatku dochodowego. Oto ile odprowadzisz od zarobków w następnych roku.

Demokraci Izby Reprezentantów przedstawili przepisy podatkowe, które podniosą najwyższą krańcową stawkę podatku dochodowego do 39,6% z 37%.

Nowa stawka będzie obowiązywać osoby fizyczne rozliczające się:

  • w pojedynkę zarabiające powyżej 400 000 USD,
  • głowy gospodarstw domowych zarabiające powyżej 425 000 USD,
  • małżonków rozliczających się wspólnie zarabiających powyżej 450 000 USD oraz
  • małżonków rozliczających się oddzielnie zarabiających powyżej 225 000 USD.

Czytaj również: Największe skandale finansowe stulecia

Nowa stawka będzie również dotyczyć funduszów powierniczych i majątkowych powyżej 12500 USD.

Propozycja Demokratów jest częścią radykalnej zmiany w kodeksie podatkowym w celu finansowania inwestycji klimatycznych i rozszerzenia amerykańskiej siatki bezpieczeństwa, której częścią są programy takie jak ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, Medicare i Medicaid, WIC, Obamacare.

Celem Demokratów są podatnicy zarabiający ponad 400 000 USD rocznie. To oni odczują najwięcej zmian od wyższych podatków od zarobków, po wyższe podatki od długoterminowych zysków kapitałowych i kwalifikowanych dywidend oraz zmiany w sposobie korzystania z kont emerytalnych.

Czytaj: Najlepsze giełdy i strony inwestycyjne kryptowalut

Obecna najwyższa stawka 37% zaczyna się przy wyższych progach dochodów niż te, które proponują Demokraci. Stawka 37% w 2021 roku obowiązuje osoby fizyczne rozliczające się w pojedynkę i głowy gospodarstw domowych, których dochód przekracza 523 600 USD oraz współmałżonków zarabiających powyżej 628 300 USD.

Jeśli plan zostanie wprowadzony w życie, zmiany rozpoczną się w 2022 roku. Według szacunków Wspólnego Komitetu ds. Podatków w ciągu następnej dekady do budżetu wpłynie 170 miliardów dolarów. Wszystkie inne zmiany w przepisach dotyczących podatku od osób fizycznych i przedsiębiorstw przyniosą w ciągu następnej dekady ponad 2 biliony dolarów.

Wyższe podatki dla najbogatszych? SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię